7 Декември, 2025

Зеленски: България ще бъде част от украинския Алианс на отбранителните индустрии

Зеленски: България ще бъде част от украинския Алианс на отбранителните индустрии

Володимир Зеленски

България е една от страните, които ще се включат в новосформирания Алианс на отбранителните индустрии. Това стана ясно от традиционното вечерно видеообръщение на украинския президент Володимир Зеленски, пише БНР.

„Украйна ще се превърне в един от ключовите производители на оръжия и отбранителни системи в света”, подчерта държавният глава.

Зеленски обяви създаването на Съюз на отбранителните индустрии

В алианса, чието създаване беше обявено от Зеленски в събота в Киев по време на форум на отбранителната индустрия, ще участват общо 38 компании от 19 държави. Сред тях, освен нашата страна, президентът посочи Австралия, Белгия, САЩ, Великобритания, Германия, Швеция, Дания, Северна Македония, Словакия, Испания, Финландия, Литва, Латвия, Естония, Хърватия, Чехия, Нидерландия, Канада. По време на форума украинските производители са подписали 20 споразумения и меморандуми с фирми-партньори, съобщи още Зеленски.

На същия форум стана ясно, че в Украйна е започнал строеж на завод за турските дронове „Байрактар”. Завършването му ще отнеме около година и половина.

Сподели:

Коментари (0)

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

"Сметище за хора" - тайната сделка между САЩ и Есватини за трансфер на престъпници

Според правителството на Есватини затворниците не представляват никаква опасност, тъй като се намират в сигурни изолирани сектори. Въпреки това живеещите в съседство изпитват безпокойство.

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“