13 Май, 2026

Зеленски иска да посети ООН за годишнината от руската инвазия

Зеленски иска да посети ООН за годишнината от руската инвазия

Владимир Зеленски с видеобръщение към Съвета за сигурност на ООН


Украинският президент Володимир Зеленски иска да посети ООН, за да направи обръщение по време на заседание на високо равнище на 193-членното Общо събрание на организацията.

Събранието е насрочено в навечерието на първата годишнина от руската инвазия на 24-ти февруари 2022 г., съобщи първият заместник-министър на външните работи на Украйна Емине Джапарова, цитирана от Асошиейтед прес.

В интервю за агенцията Джапарова посочи, че за подобна визита обаче ще е нужно да са налице редица фактори, предаде БТА. Като такива тя изтъкна на първо място обстановката на бойното поле и предупреждението на украинското разузнаване, че Русия подготвя "много сериозна офанзива за февруари".

"Нашият президент иска да дойде, той има волята и намерението да го направи. Независимо от всичко обаче дали това посещение ще стане факт, ще зависи от положението в областта на сигурността", обобщи украинската заместник-външна министърка.

Ако Зеленски отиде в ООН, това ще бъде едва второто му задгранично посещение от началото на войната в Украйна. На 21 декември той направи изненадваща визита във Вашингтон, за да се срещне с най-важните си поддръжници във войната с Русия - президента Джо Байдън и членовете на американския Конгрес, на които благодари за подкрепата и каза, че "противно на всички очаквания" Украйна все още се държи.

Украинският постоянен представител при ООН Сергий Кислиця съобщи, че Общото събрание е насрочило за 23-ти февруари дебати на високо равнище за войната, които ще бъдат последвани на следващия ден от заседание на Съвета за сигурност на министерско равнище.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп изпадна в нощен онлайн транс: обиди, конспирации и призиви за арести преди срещата със Си

Тръмп изпадна в нощен онлайн транс: обиди, конспирации и призиви за арести преди срещата със Си

Американският президент превърна социалните мрежи в арена на конспирации и политически атаки, докато САЩ са изправени пред икономическо напрежение и нова геополитическа криза

Тайван може да е подхлъзваща тема на срещата на Тръмп със Си Дзинпин

Тайван може да е подхлъзваща тема на срещата на Тръмп със Си Дзинпин

Мнозина в Тайван със затаен дъх очакват какво може да се случи с този деликатен баланс, когато президентът Доналд Тръмп със своя импулсивен и прагматичен стил се срещне утре с китайския лидер Си Дзинпин в Пекин

Иран постави ултиматум на Тръмп: Без пет ключови отстъпки няма нови преговори

Иран постави ултиматум на Тръмп: Без пет ключови отстъпки няма нови преговори

Източниците на Fars подчертават, че исканията не са формален ултиматум, а опит да бъде създадена „базова среда на доверие“ преди възобновяване на разговорите