7 Декември, 2025

Зеленски постави ултиматум на Русия за постигане на мир в Източна Украйна

Зеленски постави ултиматум на Русия за постигане на мир в Източна Украйна

Володимир Зеленски

Президентът на Украйна Володимир Зеленски постави днес на Русия ултиматум за постигане на мир в Източна Украйна, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Правителството може да отдели една година за цялото споразумение. След това ще трябва да бъде приложено. По-дълго време е недопустимо ", каза той.

"Времето изтича", допълни Зеленски.

"Ако нещата продължат по-дълго, трябва да променим формата и да изберем друга стратегия," каза Зеленски, без да навлиза в подробности.

Според него срокът на ултиматума е декември, когато ще се навърши една година от срещата на върха в нормандски формат, посветена на Украйна и състояла се миналата година в Париж.

Зеленски отново заяви, че иска да направи промени в мирния план от Минск, постигнат през 2015 година. Русия отхвърля такива предложения. Прилагането на плана, договорен в беларуската столица, напредва бавно. Зеленски отбеляза, че не иска да използва петте години, дадени му от украинския народ, за да работи главно върху договореностите от Минск.

Що се отнася до районите на конфликта Донецк и Луганск украинският държавен глава каза:

"Веднага щом изчезнат хората с оръжия там, стрелбата ще престане. Това е важно."

Украинските правителствени сили се бия срещу сепаратистите, подкрепяни от Русия, в двете най-източни украински области от 2014 година. Според ООН оттогава там са убити около 13 000 души. Германия и Франция, които заедно с Русия и Украйна, участват в срещите в нормандски форма за Украйна, са медиатори.

Зеленски се надява на нова среща на върха в този формат през април. Той и руският президент Владимир Путин вече се срещаха и разговаряха няколко пъти по телефона.

"Мисля, че той чу онова, което му казах. Имам такова чувство. Надявам се да не е лъжливо чувство", допълни Зеленски.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.