"Ако китайската преса беше свободна, коронавирусът, вероятно, нямаше да се превърне в пандемия. Ако нямаше цензура, китайските медии щяха да вдигнат тревога много по-рано и десетки хиляди души щяха да бъдат спасени", пише независимата организация "Репортери без граници".
"Но в психологическата война около пандемията от коронавирус китайската страна не споменава това. Както и за това, че в началото на февруари ЕС изпрати на Китай медицински материали на стойност 50 милиона евро, които бяха спешно необходими на медиците там", се казва още в заключенията на организацията, цитирани от Tages-Anzeiger.
"Наративът за великодушието на Китай и неспособността на ЕС да е солидарен се подхваща с ентусиазъм в Европа и от тези, които поддържат латентния евроскептицизъм.
Впрочем, Евросъюзът е зле подготвен за тази психологическа война. Особено предвид това, че борбата с пандемията е ключова компетенция на отделните държави. Можете да си представите какво възмущение щеше да избухне, ако Брюксел беше разпоредил да се затварят училища или да се забрани излизането от дома", коментира изданието.
"Не случайно първият дипломат на ЕС Жозеп Борел говореше за "глобалната борба на наративите". Според него, режимът в Пекин прокарва идеята, че Китай, за разлика от САЩ е отговорен и надежден партньор. Към този наратив се отнася и дискредитирането на ЕС и стигматизацията на европейците като истинските разпространители на вируса", заключава Tages-Anzeiger.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства