Чувствам се притеснена и за себе си, и за семейството си. Случиха се странни нещо – баща ми почина при пресичане на улицата, след като получих доста обезпокоителни обаждания по телефона във връзка с делото на Филип Златанов. Това ме кара да мисля, че този трагичен инцидент не е случаен. Това сподели в ефира на Би Ти Ви Ирен Савова, един от адвокатите на бившият шеф на Комисията за конфликт на интереси.
По думите й мистериите около тефтерите на Златанов започват още в досъдебното произвоство, в което събраните доказателства имат най-важно място. Факт е, че в решението на Апелативния съд докладчикът по това дело Иван Стойчев се натъква на странни съвпадения в работата на досъдебното производво – той посочва седем случайности, които са основателни аргументи за манипулация на доказателствата.
Не случайно той излиза и с особено мнение, според което делото е водено или немарливо, или манипулирано, или и двете, посочи адвокат Савова.
Тя е категорична, че от изземването до изчезването на тефтерите на Филип Златанов някой не ги е виждал в техния първоначален вид. Странните обстоятелства на изчезването им също буди съмнения. Освен това на пресконференцията прокуратурата е изчела текстове и направила внушения, които не отговарят на истината, предвид материалите по делото.
Редът на прочит на отделните абзаци е различен, от това което прочете прокуратурата. Анализът, който ние сме направили и възраженията и изводите, до които стига съдът, че има манипулация на доказателствата, не трябва да се подминава с лека ръка. Обезпокоително е също, че има липсващи страници, а това означава, че има доказателства, които са непълни, и не са представени в онзи вид, в който са били при изземването на тефтерите, посочи още адвокатът на Златанов.
Според Савова не инициалите в тях са най-важната и най-съществена част за разследването и съда. Много по-важни са текстовете и техния действителен прочит, тъй като в тях има изписани и цели имена, и в това именно е голямото разминаване.
Кой манипулира фактите и кой има интерес тефтерчетата на Златанов да изчезнат, не бих могла да кажа. Разследването трябва да каже това. Но там има цели имена и записки, от които много хора могат да се притесняват, има притеснителни факти. Има имена и на съдии и прокурори. Подхвърлянето на нещата на парче – не ни вършат работа, те са нуждаят от анализ на всички доказателства в тяхната съвкупност и поотделно, категорична е Ирен Савова.
Тя подчерта, че нейният клиент е силно притеснен след ефективната осъдителна присъда, която получи.
Филип Златанов е притеснен, разбира се, след толкова странни съвпадения, които посочи съдия докладчика и няма как да не бъде. При едно досъдебно производство, за което имаме съмнения в неговата обективност, никой от нас не е спокоен. Затова не бяха пресилени и думите ми, че се притеснявам, че както изчезнаха тефтерите, това може да се случи и на моя клиент. Разминаването между доказателствата по делото и изнесеното от прокуратурата буди голяма тревога. Затова моят апел към главния прокурор е всеки да започне да си върши работата. Нека досъдебното производство да работи по-ефективно, качествено и професионално, за да имаме едно по-добро правосъдие. Фактът, че съдия докладчикът се произнесе в защита на Златанов - че на базата на събраните доказателства не може да има никаква друга присъда, освен оправдателна, ни дава надежда на следваща инстанция нещата да се развият благоприятно за нашия клиент. В тази посока са нашите усилия, посочи съдия Савова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас