Близо 100 души се събраха днес пред паметника на Илия Минев в София, за да почетат 29-годишнина от създаването на Независимото дружество за правата на човека – единствената автентична и неподвластна на ДС и БКП антикомунистическа организация.
Сред присъстващите бяха няколкото останали живи сподвижници на Илия Минев и членове на правозащитната организация, политзатворници, политици, бивши и настоящи депутати, духовници. Да изразят памет към делото на правозащитника бяха дошли бившият служебен премиер Ренета Инджова, лидерът на ДОСТ Лютви Местан, депутатът Методи Андреев, бившият шеф на вътрешната комисия в парламента Минчо Спасов, бившият вътрешен министър Веселин Вучков, кинорежисьорът Евгения Михайлов, архимандрид Дионисий и др.
„В България нищо не се е променило, защото в страната не се проведе декомунизаци и лустрация на хората, работили в тоталитарните структури. За това няма и покаяние за злодействата на комунизма, но няма и справедливост за жертвите“, заяви Огнян Цеков, един от живите членове на НДЗПЧ.
„Борбата за свалянето на комунизма от власт в България започна с движението на горяните и завърши с Независимото дружество на Илия Минев, което беше предвестник на демокрацията. Дейността на това дружество се превърна в новия Левски на демокрацията. Идеята за създаването на тази правозащитна организация е единствено на Илия Минев, а не както се опитват да манипулират архивите на ДС“, посочи политическият емигрант Петър Бояджиев, прекарал с Минев 4 години в затворите на тоталитарния комунистически режим.
Лидерът на ДОСТ Лютви Местан бе категоричен, че този паметник е място на катарзис за всеки истински демократ. „Ако днес Илия Минев беше жив, щеше да пита: Защо мълчите за окупацията на Крим и руската агресия, защо мълчите за изказванията на бъдещия президент Радев?“, посочи Местан и припомни, че в тази неформална организация подкрепа намират и хиляди турци, и мюсюлмани, репресирани по време на Възродителния процес. А именно благодарение на действията на Независимото дружество факт стават майските протести от 1989 г., които свалят режима на Живков.
Специално за възпоменанието от Турция бе пристигнал Алайдин Мютлу, координатор на дружество и сподвижник на Илия Минев.
„Комунистическа пропаганда и мръсни лъжи са твърденията, че Илия е бил фашист. Това беше най-чистият човек, който съм познавал, убеден демократ, истински свободен“, спомни си съратникът му.
Тази година ще се навършат и 100 години от рождението на правозащитника и България трябва достойно да посрещне този юбилей, защото името на Илия Минев е национален капитал, с който можем да се гордеем. Прекарал е в комунистическите затвори повече от Нелсън Мандела – 33 години, а делото му е повод българите да бъдат горди, че не са били безропотни слуги и най-верният сателит на СССР.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас