24 Ноември, 2024

​Андреев пита Рашидов: Ще овладеят ли „служебно“ Библиотекарите Националната библиотека

​Андреев пита Рашидов: Ще овладеят ли „служебно“ Библиотекарите Националната библиотека

Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев е направил актуално питане до министъра на културата Вежди Рашидов. Повод за безпокойството му е опит Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий” да бъде овладяна от кандидат на скандалния УниБИТ, известен като Библиотекарския и свързван с близките до Сараите на Доган професори Стоян Денчев и Димитър Иванов (последен шеф на политическата полиция в България, при режима на Живков, б.р.).

Притеснителното е, че кадърът на библиотекарите може да заеме шефския пост без никаква конкуренция, тъй като другите двама кандидати, подали документи за конкурса, не са допуснати, сочи Андреев (виж ТУК разследване на Faktor.bg по темата). Според него скандално е за ръководител на една от най-авторитетните духовни и книжовни институции в страната да се избере човек, със съмнителен научен принос и без реална конкуренция, заради спорни процедурни и административни разпоредби.

Андреев припомня на Рашидов, че само през последните месеци премиерът Борисов отмени редица спорни търгове за стотици милиони лева заради обществения интерес и съмнения, че са компрометирани.

Депутатът настоява конкурсът за Националната библиотека да бъде отменен и обявен отново.

Ето пълния текст на депутатското питане:

ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ДО

МИНИСТЪРА

НА КУЛТУРАТА

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-Н ВЕЖДИ РАШИДОВ

ВЪПРОС

от Методи Андреев

народен представител от 43-тото Народно събрание

На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 93, ал. (1) от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям въпрос

ОТНОСНО: Процедурата по обявен от министъра на културата конкурс за директор на Националната библиотека ,,Св. Св. Кирил и Методий”.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,

Вниманието ми към този казус беше привлечено от публикации в български електронни медии за съмнения за предопределеност на обявения конкурс за директор на Националната ни библиотека ,,Св. Св. Кирил и Методий”. Конкурсът е обявен със срок за подаване на документи от 5.02 до 7.03.2016 г. Той трябва да приключи до края на м. май с избор на директор. Документи за участие в конкурса са били подадени от трима кандидати, но е допуснат само един от тях. Причините да не бъдат допуснати другите двама участници са доста спорни. Единият е бил отхвърлен защото нямал подходящо образование и пет години управленски опит, а другият защото нямал управленски опит. Със сигурност обаче единият, от недопуснатите кандидати е имал и управленски опит и подходящо образование, като също така е отговарял и на условията за заемане на поста директор на Националната библиотека, посочени в чл. 19, ал. (2) от Закона за обществените библиотеки. Този кандидат е жена с академично звание ,,доцент” и научна и образователна степен ,,доктор”. Тя е била 15 години ръководител на отдел "Ръкописи и старопечатни книги" към Националната библиотека. Преподава "Феноменология на ръкописната книга" в катедра "Изкуствознание" в Национална художествена академия. Член е на международния съвет на Експертната група на библиотекарите на ръкописни колекции към (CERL), на международния съвет на European Research Centre: Book and Paper Restoration – Conservation (Buchstadt Horn) и на Фондация „Манускрипта" (България) за проучване и издаване на славянски ръкописи. Освен това е и секретар на Комитета по програмата „Паметта на света" към Националната комисия на България за ЮНЕСКО. Научната й дейност е в областта на славянската палеография и кодикология и по-специално украсата на средновековната (българска и византийска) ръкописна книга. Съавтор на три описа на славянски ръкописи, автор на 70 научни статии в български и чуждестранни издания. При всички тези качества тя не е била допусната да участва в конкурса и съвсем резонно е обжалвала решението на журито.

Господин министър, мотивите, с които въпросната кандидатка не е допусната до конкурса, ще се съгласите, са доста неубедителни! Вторият крайно съмнителен факт е, че единственият допуснат до конкурса участник, който също е жена, има само едно безспорно предимство пред споменатата по-горе кандидатура и то е, че тя и председателят на конкурсното жури са колеги преподаватели в едно и също висше учебно заведение, а именно във вездесъщия УНИБИТ или УБИТ, в случая абревиатурата няма значение! Това г-н министър, много, ама много намирисва на конфликт на интереси! Особено като се сравнят научните и професионални качества на отстранената кандидатка и тази, допусната до конкурса.

Господин министър, през годините директори на Националната библиотека са били такива видни личности, като Константин Иречек, Пенчо Славейков, Петко Славейков, Георги Кирков, а в по-ново време ерудити като проф. Атанас Натев, проф. Вера Ганчева, проф. Кирил Топалов и др. Националната ни библиотека е един от най-значимите и най-престижни културни и книжовни институти. Нелепо е, да не кажа скандално, новият директор на тази национална институция да бъде избран чрез конкурс, за който вече има обществено настроение, че е нагласен, за да бъде спечелен от ,,правилния” кандидат. Да, сигурно Вашите експерти ще Ви убеждават, че Законът формално е спазен. Сигурно е така. Но Законът беше спазен и при спрените от Премиера обществени поръчки. Нека Ви припомня, че основният аргумент за тяхната отмяна беше единствено съмнението, битуващо в обществото, че процедурите по въпросните обществени поръчки са компрометирани. Ситуацията с коментирания конкурс, за съжаление е същата! Нашето общество има особена чувствителност към амбициите на някои емблематични кадри от т.н. Библиотекарски университет, което за конкретния случай в съчетание с посочените от мен съмнителни решения на конкурсното жури, ще навреди на Вашата репутация на почтен и уважаван ръководител и творец. Това според мен не бива да се случва!

За Ваше сведение подобна е била ситуацията и с конкурса за директор наРегионален културен институт "Столична библиотека" през 2013 г. Тогава, поради съмнения за нередности при провеждане на конкурсната процедура, кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова я прекратява и след няколко месеца обявява нов конкурс.

Затова господин министър, с най-добро чувство и достатъчно критичност, Ви задавам следните въпроси:

1.Смятате ли, че е редно директорът на Националната библиотека да бъде избран чрез процедура, при която липсва истинско състезание на концепции и при която изборът ще се извърши при фактическа липса на реална конкуренция?

2.Не смятате ли, че при така създалата се ситуация и при битуващите съмнения относно безпристрастността на решенията на конкурсното жури, както и за да бъде запазен авторитетът и представителността на поста директор на Националната библиотека, е по-добре да постъпите като Премиера и като г-жа Фандъкова и да прекратите текущата конкурсна процедура?

И накрая г-н министър, ще завърша с един цитат от писмото на доц. д-р Елена Янакиева и доц. д-р Цветолюб Нушев, написано до Вас във връзка с провеждащия се конкурс. Там е написано следното: ,,Директорът на Националната библиотека трябва да е личност с високи постижения, достойна и разпознаваема у нас и в чужбина, личност с мисия и високо поставени цели.”. Дано и Вие да сте на това мнение.

Моля, на поставените въпроси да ми бъде отговорено от трибуната на Народното събрание.

С уважение:

Методи Андреев

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас