24 Ноември, 2024

“Атака” сложи на масата проект за рестарт на “Белене”

“Атака” сложи на масата проект за рестарт на “Белене”

С проектът,  адресиран до председателя на НС и подписан от 13 депутати от партията искат да се отмени решението на парламента от 29 март 2013 г., с което се прекратява изграждането на „Белене", както и решението от 27 февруари 2013 година.

В мотивите към проекторешението се посочва, че с решение от 28 март 2012 г. Министерския съвет на Република България е взел решение, с което отменя решение на МС: по т. 57 от Протокол 17/29.04.2004 г., Решение на МС № 259 от 2005 г. за определяне на енергиен обект „Ядрена централа на площадка Белене" като обект с национално значение и решение на МС № 260 от 2005 г. за изграждане на ядрена централа на площадка „Белене".

С решение от 29 март 2012 г. на 41-то Народно събрание на Република България подкрепи действията на Министерския съвет за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене", препоръча да се извърши проучване за изграждане на парогазова централа на площадката на АЕЦ „Белене", възложи на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да извърши необходимото за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй", както и периодически да информира Народното събрание за действията от т. 2 и т. 3 и за преодоляване на последиците от прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка Белене.

В мотивите се посочва още: „С решение относно проведения на 27.01.2013 г. Национален референдум, 41-то Народно събрание на Република България отново подкрепи решението на правителството за спиране на проекта, настоя за ускоряване на процедурите по удължаване срока на експлоатация на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй" и препоръча на правителството да обяви открит международен търг за строителство на нова ядрена мощност от поколение 3+ на площадка „Козлодуй".

След горните решения, обстоятелствата коренно се промениха.

В последвалата дискусия „за" и „против" стана ясно, че е била допусната грешка за спирането на проекта. След първото решение беше проведен и първия общонароден национален референдум, в който преобладаващата част от гласоподавателите се произнесоха в подкрепа на строителството на АЕЦ „Белене".

Междувременно страната ни беше привлечена да отговаря по арбитражно дело, което още не е приключило, но съществува опасност да доведе до тежки финансови санкции за България. Решението на Народното събрание беше изпълнено от Министерския съвет само по отношение на т. 1 - за прекратяване изграждането на ядрена централа на площадка „Белене", но не и по отношение на останалите точки и по двете решения. Към настоящия момент се налага генерално преразглеждане на въпроса „за" и „против" строителството на АЕЦ „Белене", което да доведе до отмяна на спирането на строителството на електроцентралата".

 

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Максимални температури между 5° и 10°

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен