Организацията „Ние гражданите“, която се ангажира с проблемите на пострадалите от аферата с КТБ, предупреди официално с писмо Европейската комисия, че ще заведе дело срещу тях в съда в Люксенбург, ако не коригират частта му за Макроиномическите дисбаланси, в която се коментира и темата за фалиралата банка.
Докладът на ЕК излезе преди два дни и вече разбуни духовете. Според „Ние гражданите“, той е в типичен чиновнически стил, а ЕК замита аферата с КТБ.
Смятаме, че ЕК са правно отговорни, че не използват данни и заключения на официалните институции, а са стъпили само върху заключения на консултанти, които са неофициални и нямат характер на одит. От Комисията реално не са направили проверка и свои анализи, и нищо не са свършили. Подходили са формално и непрофесионално, взимайки само отчетите на БНБ, обясни пред Faktor.bg председателят на организацията Вера Ахундова.
В писмото си до ЕК „Ние, гражданите” аргументирано посочват недопустими и неверни констатации в окончателния вариант на националния доклад за България. Писмото е адресирано до Пиер Московиси – Комисар по икономически и финансови въпроси в ЕК, Юст Кулман - Генерален директор по икономически и финансови въпроси, представителите за България - Цветан Кюлянов и Венцислав Петров, Огнян Златев - Представител на ЕК в София, както и до съветниците на ЕК в София по политически и икономически въпроси Христо Христов и Аглика Цветанова.
В него се посочва, че на Европейската комисия неколкократно са предоставени редица документи и анализи, становища и жалби, свързани с истинската ситуация в българската КТБ, истинските причини за нейното затваряне и предизвикана несъстоятелност.
„Нашият главен аргумент за неприемането на Вашите предварителни заключения за ситуацията в банковия сектор в България, и по специално - за КТБ, се дължат на факта, че Вашите анализи и съответни заключения се базират на данните, предоставени Ви от Българската народна банка (БНБ). Очевидно невярната информация е деформирала анализа и е довела до очакваните от БНБ, но изцяло деформирани заключения за глобалната ситуация в българския банков сектор и по-конкретно - за процесите и причините, довели до развитието на кризата в КТБ и Първа инвестиционна банка, както и до доста подобна и нестабилна ситуация в другите български банки с български акционери", се казва в писмото на "Ние гражданите".
Възмущението на пострадалите от фалита на КТБ е най-вече от факта, че експертите на ЕК нито са търсили други официални източници в България, нито са използвали или са коментирали който и да е от десетките официални документи, които са им били предоставени.
„... според нас отворен остава въпросът дали лицензът за банкова дейност на КТБ е бил отнет правомерно, което повдига въпроса за истинността и надеждността на числата на финансовия отчет на КТБ за 2014 г., който би следвало да е валиден като финансов документ само, ако е законно одитиран и заверен в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството. В този контекст ние счетохме за много важно да ви осигурим и изпратим оригиналните договори с трите „одитиращи” компании от които се вижда ясно, че десет дневният „одит” и вторият „по-продължителен одит” не са нищо повече от консултантски заключения за предполагаеми бъдещи загуби в случай, че заемите отпуснати от КТБ не биха били обслужвани и изплатени от кредитополучателите. Нещо повече, договорите на „Делойт България” ЕООД, „Ърнест и Янг Одит” ЕООД и „АФА” ООД ясно показват, че предоставените услуги и числа не представляват одит, не дават никаква гаранция и сигурност, не могат да бъдат използвани за изработване на финансови отчети и за каквито и да било други правни актове“, се казва в писмото на недоволните граждани. Те прилагат и официален документ със заключения на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори в България, от който става ясно, че регулаторът определя вида на услугите, предоставени от посочените „одитиращи” компании като „чисто консултантски услуги” , нямащи характера и несъответстващи на специфичните изисквания за законен одит. Нещо повече, независимият регулатор потвърждава, че „Делойт България” ЕООД не е регистриран одитор.
В този контекст ние считаме, че правната отговорност не може да бъде снета по отношение на ЕК в случай, че Вие информирано сте пренебрегнали официален документ на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори в България, който противоречи на Вашите основни водещи точки при анализа на ситуацията в банковия сектор в България и особено при кризата с КТБ и ПИБ и цялата съвкупност от причини, действия и последствия и заключения относно дисбалансите в българската банкова система. ... Няма нито дума за препоръчваната във Вашия предишен Работен доклад от 17 март 2015 г. необходимост от независима експертиза. Ние не получихме каквато и да било информация за Вашата мисия, която би могла да се срещне с официалните надзорни органи в България, комисиите на Народното събрание, държавни представители на Министерство на финансите и би могла да изиска и да получи официални поверителни документи, ако целта на процедурата на мониторинг би била дълбок и истински анализ на фактите в банковата система, на методите и политиките за работа и надзор на независимите регулаторни институции /БНБ и др./... Дълбоко съжаляваме, че считаме работата на Вашите експерти върху изследването на страната за повърхностна и напразна и разбира се абсолютно неадекватна на основната цел на процедурата по мониторинг срещу България.“ завършва писмото на „Ние, гражданите“.
Според тях обаче най-абсурден е фактът, че още в първите страници на доклада на ЕК категорично е записано, че Комисията не носи отговорност за информациите, анализите и изводите в текста. "Това просто е скандално, а ние очакваме въз основа на този доклад да се вземат решения, да се дадат препоръки, дали страната ще влиза в наказателна процедура, ще има ли санкции", коментира Ахундова.
Тя е категорична, че този формален подход засилва евроскептицизма сред българите и е показателен, че по аналогичен начин ЕК е допуснала многогодишни изкривявания в картината за бюджета на Гърция, което доведе до днешната й финансова криза.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас