5 Декември, 2025

​БСП в отчаяна защита – вадят Станишев за премиер с ново правителство

​БСП в отчаяна защита – вадят Станишев за премиер с ново правителство

Следизборното отчаяние в БСП премина в полето на утопията. Като последен вариант социалистите вадят идеята за ново правителство с премиер Станишев. Това разкриха пред Faktor.bg източници от червената коалиция.

Утре на предстоящото заседание на Изпълнителното бюро на БСП нестандартната идея ще бъде предложена. Внушението ще бъде, че целта е да се сменят експертите с политическо правителство, което да реанимира доверието на електората. Освен това новият кабинет трябвало да стартира със шокиращи инициативи – 40% увеличение на заплатите, справяне с дефицита в бюджета, нова социална програма и т.н. Димитър Дъбов всъщност потвърди преди два дни, че не е изключено ново правителство с премиер Станишев. Според ръководството на партията това бил най-добрият вариант да се излезе с достойнство от кризата и да се запази Станишев като лидер, поемайки и поста на премиер.

Критично настроени към ръководството социалисти са категорични, че в Изпълнителното бюро няма лице, което е в състояние да излезе и да каже, че Станишев трябва да си подаде оставка, а вариантите за правителство с негово участие е пълна утопия. Там всички са зависими от кръга на лидера и няма да предприемат солова акция, твърдят посветени в червеното задкулисие.

Ако Изпълнитеилното бюро одобри идеята, тя ще бъде представена за подкрепа на коалиционния партньор ДПС. В края на миналата седмица обаче Местан бе категоричен, че ще подкрепят само правителство с премиер Пламен Орешарски. Анализатори допускат, че ако все пак босовете на БСП одобрят този рисков сценарий, не е изключено той да е елегантен вариант да не получат подкрепата на ДПС и повод да се тръгне към предсрочни избори и оттегляне от властта.

Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

По неговите думи ако се работи сериозно по приемането на проектобюджета, той може да бъде факт още преди празниците, но исканият вот ще забави този процес

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г., след като бе постигнато съгласие между управляващи, синдикати и бизнес