Главният прокурор на България Сотир Цацаров е една проблемна личност. Това впечатление споделя в интервю за „Труд” докторът по право Хелмут Палдер, съветник и бивш шеф на международния отдел в Министерството на правосъдието на Бавария. Над 18 години той отблизо наблюдава промените в правораздаването в България.
Д-р Палдер не крие позициите си и за предшествениците на Цацаров – Никола Филчев и Борис Велчев.
„Разликите между главните прокурори са значими. Главният прокурор Филчев, ръководеше прокуратурата авторитарано. От една страна той можеше да е много обаятелен, от друга много твърд. Понякога ме упрекваха, че твърде малко съм се дистанцирал от него, но критиците ми пропускат факта, че за двата европейски проекта, които осъществявах с него, решаващото беше да се даде тласък на членството на България в ЕС. За постигането на тази цел ми беше нужен успехът над проектите. В името на тази цел аз имах нужда от Филчев, както и той имаше нужда от мен. Това, което критиците ми не знаят – много пъти говорих на четири очи с Филчев по проблемите на прокуратурата. Така постигнах много повече, отколкото, ако бях направил нещата публично достояние.
Главният прокурор Велчев беше различен, фин човек, един обигран дипломат. Велчев беше решително действащ главен прокурор, с който можеше да си сътрудничим открито и с доверие”, оценява партньорите си д-р Палдер.
Известният баварски юрист дава своята оценка и за съдебната присъда срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.
„Винаги съм се въздържал при оценка на съдебни решения и преди всичко, ако не са влезли в законна сила. Въпреки това не мога да скрия, че присъдата срещу бившият вицепремиер ме изненада. Ако съм информиран правилно, съдът стигна по-далеч от искането на прокуратурата. Според моя опит това е необичайно. Наказания от 4 г. при нас в Бавария се налага при тежки престъпления, някой би следвало да е пребит до полумъртво състояние, или да е на лице измама за милиони. При това ние в Бавария не сме благосклонни към криминални престъпници. До колкото съм запознат с обвиненията срещу Цветанов трябва честно да кажа, че се затруднявам да погледна на тях като на извършено престъпление. Вън от всичко това на всеки обвиняем трябва да се признае право на открита критика към съд и прокуратура. Да се понесе такава критика, това не прави дадена институция по-слаба, това е знак за сила, казва немския юрист.
Той дава и позицията си за обвиненията към българския съд, които отправи адвокатът на Цветанов Ханс-Петер Ул.
„Не разполагам с прецизните познания по процеса, каквито има д-р Ул, но познавам д-р Ул като човек на правото, който в случай на съмнение подкрепя съдилища и прокуратурата. При това, той е приятел на България и има политическо влияние в Германия. Ако той има повод за критика на това трябва да се гледа сериозно”.
Д-р Палдер обяснява, че не знае от къде д-р Ул има информация, че съдът в България действа под натиск. Но предупреждава, че отношенията между Германия и България са толкова тесни и обхващат толкова много нива, че информации – било то факти и слухове текат навсякъде.
„За мен е напълно неприемливо съдии да решават под натиск”, категоричен е известният баварски експерт.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас