Петима председатели на партии, без ДСБ, подписаха декларация, с която дадоха кредо на доверие на РБ и съгласие да бъде подкрепено управлението. Това каза в студиото на БНТ бившият образователен министър и член на ДБГ Даниел Вълчев.
Повод за коментара му бе подписването на меморандума межде РБ и ГЕРБ, който официално няма да бъде подкрепен от партията на Радан Кънев – ДСБ, вече излязла в опозиция.
Вълчев обясни, че има четири групи критики към въпросния меморандум, които той лично като член на групата, излъчена от РБ, за да преговаря с ГЕРБ, не приема за основателни.
Не виждам дълбоки основания за резервираното отношение към меморандума, който трябва да подпишем с ГЕРБ. Според колеги от други политически сили има четири групи критики. Първата – защо не е анекс, а меморандум. Втората - защо бил празен чек – тоест, дава се кредит на доверие, но не се знае как ще бъдат изпълни ангажиментите. Третата – че той разделял РБ. И последно - че този документ не е важен. Разбира се, че записаното в него не е най-важното, че по-важно е какво ще свършим. Но все пак в документа са записани 40 много конкретни неща, които трябва да се свършат до края на 2016 и които могат да бъдат винаги под контрола на институциите и гражданите. И затова мисля, че не е важен формалния подпис под меморандума, а желанието и волята да се свършим определена работа. Защото уж всичко е правилно, но сякаш има други основания меморандумът да бъде оспорван. Целият въпрос е – ние нямаме различие, че искаме България да е по-добро място, че трябва да се направят ен-брой реформи. Но ако за ДСБ това не е възможно в този политически формат на управление, то останалите в РБ не виждаме какво по-добро може да дойде след нас. Нито ГЕРБ, нито реформаторите сме лесен пратньор. Но ние си даваме ясна сметка, че трябва да се свърши конкретна работа, аргументира позицията си Вълчев
Той сподели, че не е проследил вчерашните дебати за съдебната реформа и Наказателния кодекс, но начина, по който са протекли, за него е неприемлив.
Разноговоренето за съдебната реформа и НК вчера бе нещо твърде неприятно. Нормално е да имаме различия, но има неща, около които трябва да се обединим. Магистратите говорят чрез своите решения, те не са политици. Това е критика към магистратите, защото когато взимат страна в политически процеси, това принижава тяхната тежест. В съда трябва да се отива без лични и политически пристрастия, там говорят законът, истината и вътрешните убеждения, категоричен бе Даниел Вълчев.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство