28 Ноември, 2024

​Ева Паунова: При Brexit няма опасност за статута на българските работници и студенти

​Ева Паунова: При Brexit няма опасност за статута на българските работници и студенти

При евентуален Brexitстатутът на българските работници и студенти няма да се промени на следващия ден, но икономическите и политическите последици за Великобритания ще големи. Това коментира евродепутатът Ева Паунова пред Faktor.bg в навечерието на референдума

„Скок в неизвестното беше“ една от метафорите, които бяха често използвани по време на кампанията. Ясно е, че при излизане на Великобритания от ЕС, тя ще загуби част от силата на икономиката и валутата си, ще загуби директния достъп до големия пазар на ЕС, ще намали привлекателността си като икономическа дестинация, ще загуби много силни бизнеси, които ще предпочетат да останат на европейска територия. И това са само някои от директните икономически загуби. В неизвестност остават непреките загуби. От политическа гледна точка има също много големи загуби, които ще понесат не само британците, но и ЕС.

„Ако Великобритания реши да излезе от ЕС, статутът на българските работници и студенти няма да се промени на следващия ден. „Процесът на отрезвяване“ за Великобритания ще настъпи в момента, в който започнат преговорите по отделянето й от ЕС. Тогава ще станат ясни контурите на загубата и на предимствата, които са пренесени в жертва на популизма. Тогава ще стане ясно и как Великобритания ще се отнесе към европейския пазар, каква формула ще избере да участва в него. Очевидно е, че ще се лишат от свободното движение, но Великобритания въпреки всичко има нужда от работната ръка на европейците, както и университетите от европейски студенти. И според мен в този период от около 2-3 години, в който ще се договаря това отделяне, ще се търсят варианти за статут на европейците, които учат и работят във Великобритания. Нереално е страната да ги загуби, при положение, че те са важна част от системите й.“ категоричен е евродепутатът.

Относно развитието на подобен сценарий в други страни-членки, Паунова обясни, че има много популистки партии и лидери са готови да използват ЕС като инструмент за стигането си до властта. „Но аз лично се съмнявам, че тези държави и общества толкова лесно ще тръгнат по подобен път и ще го извървят докрай. Не виждам как някоя от централноевропейските държави може да си позволи, особено в момента, да напусне ЕС. Причините за това са както чисто икономически, така и по причини на сложната международна обстановка. Това, което очаквам е да има отделни референдуми, с които да се правят опити да се спират отделни процеси в ЕС. Както виждате в Унгария се предлага референдум за бежанските квоти, а Холандия гласува по споразумението с Украйна.“ коментира Паунова

Мнението й е, че ЕС е бил използван по един много лош начин, за да носи отговорността за много проблеми в британското общество. „В голяма част от дебата, темите които се дискутираха нямаха общо с ЕС и политиката му. Много повече се говори за величието на Британия, за глобализацията. Дори по-конкретните теми като бежанци, миграция, сигурност са в голяма степен национален проблем. От момента, в който беше обявена договореността между ЕС и Дейвид Камерън за условията, при които Великобритания може да остане член, стоеше въпросът какви са гаранциите, че тези отстъпки са достатъчни. Още тогава те не бяха приети от опонентите на Камерън и като че ли почти не играха роля в кампанията. Сега отново се говори за тотална промяна на курса в ЕС, ако Великобритания остане. И в този смисъл, голям проблем е, че ЕС попада в плен на популистките настроения на част от партийната и политическата класа във Великобритания.

Европейските проблеми на Великобритания не са бежанците, там няма натиск по границите, нито Великобритания е желана дестинация. Истинският проблем не е дори мигриращата работна ръка от други европейски държави, защото статистиката показва, че тя печели от нея. Основният проблем според мен е че голяма част от британците чувстват, че решенията не се взимат от тях, а някъде в Брюксел. За мен, това съвсем не е така и тази теза е силно популистка. Но това не означава, че ЕС не трябва да помисли върху това как да реагира по-бързо и по-решително в ситуации като гръцката криза, миграционната криза, конфликтите около нас. Ако има нещо, което хвърля огромна сянка на съмнение върху целия Съюз, е точно тези закъснели, неубедителни реакции. Въпреки това ЕС остава най-добрият инструмент за взаимодействие между държавите в Европа, като прави техните политически позиции значими, а икономиките им силни“ завършва анализа си Паунова в очакване на развитието на събитията във Великобритания.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."