24 Ноември, 2024

​Европейски дипломати предупредиха правителството, че гони инвеститори

​Европейски дипломати предупредиха правителството, че гони инвеститори

Посланиците на шест държави от Европейския съюз предупредиха правителството, че евентуалното отнемане на лицензите на електроснабдителните предприятия ще даде изключително негативен сигнал на инвеститорите в България. Това съобщи „Капитал Daili”.


В писмо до премиера Пламен Орешарски, вицепремиера Даниела Бобева и министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев от 14 април дипломатите на Австрия, Чехия, Дания, Финландия, Франция и Германия настояват правителството да не оказва политически натиск върху Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и да реши проблема съгласно закона.

Писмото е подкрепено и от гръцкото председателство на ЕС, което означава, че ситуацията се следи от целия съюз. В него посланиците изразяват сериозни притеснения от последните събития в българския енергиен сектор.

"Решението на ДКЕВР от 2012 г., което беше отменено от Върховния административен съд през 2013 г., донесе до значителни финансови щети за ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-про". Въпреки решението в полза на ЕРП-тата и досега компаниите не са компенсирани за загубите си", пишат дипломатите.

Става дума за въведената през 2012 г. методика, според която ЕРП-тата трябваше да изкупуват тока от ВЕИ и да бъдат компенсирани за това на по-късен етап, което обаче не стана. След отмяната на методиката дружествата започнаха да си прихващат дължимите им суми от държавната Национална електрическа компания (НЕК), което доведе до откриването на процедура за отнемане на лицензите им от ДКЕВР.

Според посланиците като се имат предвид некомпенсираните разходи на ЕРП-тата, действията на регулатора са "силно проблематични". Те подкрепят позицията на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, че решенията на ДКЕВР трябва да съответстват на нарушенията и да са добре мотивирани.

Дипломатите настояват още правителството да предприеме незабавни мерки за уреждане на претенциите на дружествата и да гарантира, че регулаторът няма да бъде подложен на политическо влияние. "В противен случай ескалирането на ситуацията ще даде изключително негативен сигнал на всички настоящи и бъдещи инвеститори в България", посочват те.

Писмото е изпратено след първото заседание на ДКЕВР по казуса в началото на април, когато решението за отнемането на лицензите беше отложено. На него за първи път в историята на регулатора присъстваха посланици и дипломатически представители на няколко европейски държави, които изслушаха становищата на НЕК, по чиято жалба беше открита процедурата, и на ЕРП-тата.

Броени дни преди това в писмо до министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев еврокомисарят по енергетиката подчерта, че спорът е търговски и трябва да се реши в съда, каквато е позицията и на ЕРП-тата.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство