Бившият син градоначалник на Пловдив Спас Гърневски се е захванал с тежката задача да върне на пловдивчани ценни имоти за милиони, с които днес се разпорежда и управлява руският гражданин и член на новото национално ръководство на БСП Георги Гергов. Преди седмица Гърневски, който сега е общински съветник беше избран за представител на общината в Общото събрание на "Пълдинтур инвест" - съвместното дружество с бизнесмена Георги Гергов. То беше създадено през 2006 г. Общината апортира тогава в него ценни имоти, но през годините чрез задкулисни хватки загуби водещата роля в дружеството, а се оказва, че не получава и дивиденти.
„Смесеното дружество „Пълдинтур инвест“, създадено през втория мандат на уж синия кмет Иван Чомаков между общината и Георги Гергов вече десета година е най-смущаващата и най-коментирана сделка под тепетата. Когато при учредяването му изразих недоверие относно чистоплътността на заявените намерения, бях обявен за завистлив противник на развитието на Пловдив. В дружеството общината апортира изключително ценни имоти с уверението, че ще притежава 75% от капитала му срещу 25% за Гергов. Приетият обаче от Общинския съвет устав не предвиждаше решенията на Общото събрание на акционерите да се санкционират предварително от местния парламент. Тази роля беше поверена на представителя на общината в този орган. В случая за най-подходящ бе предпочетен съпартиецът на Георги Гергов - общинският съветник от БСП Николай Радев. Така при пълно обществено затъмнение последва серия от юридически салтоморталета зад гърба на Общинския съвет и услужливото мълчание на представителя на общината. В един съвсем не хубав Божи ден осъмнахме с „новината“, че участието на общината в това „благородно дело за Пловдив“ е смъкнато до малко под 25%.
Ето по този начин чрез ловки маневри между редовете на закона и пред „затворените“ очи на продажни управници община Пловдив загуби всякакъв контрол върху свое имущество, което тепърва и отново трябва да оценим, и то със сериозни експерти“,казва Гърневски пред marica.bg. Той е категоричен, че трябва да се изясни истинската пазарна стойност на всеки от апортираните имоти, защото става въпрос за 12 възрожденски къщи и 2 терена в Стария град, 39 дка земя около панаира и паркинга пред него, 19 дка до хотел „Санкт Петербург“, над 30 дка цветарници на бул. „Мария-Луиза“ и над 300 дка разсадници на „Рогошко шосе". За всички тези имоти, които на практика са изцяло под разпореждането на олигарха Гергов, до днес общината не е получила нито лев дивидент...
„В случая с „Пълдинтур инвест“ е налице изключително силно засегнат интерес на всички наши съграждани. От пловдивчани са отнети крупни активи, които в други случаи биха подобрили обществената среда за бизнес, култура, екология, туризъм.
Ситуацията, пред която съм изправен, не е никак оптимистична. Всички „фактори“, запознати със „сделката“, знаят, че тя, макар и абсолютно нецелесъобразна, е в криволичещите граници на закона, което ни лишава от юридически аргументи. Не е ясно в какви последващи дружества е реапортирана или ипотекирана нашата част от капитала. Това автоматически води до нищожни икономически очаквания”, признава Гърневски.
Според него два са възможните механизми на въздействие. Единият е ясно разписана дипломация, а последният е непримирим обществен натиск с участието на държавата, общината и гражданите.
„Моите надежди са твърдо за успеха на последната възможност. Пловдивчани доказаха през тези 25 години, че знаят как да воюват за свобода и справедливост!
Безспорно всички загубени имоти са важни за Пловдив, но няма как най-напред да не поставим въпроса за къщите в Стария град, които са градско, национално и световно богатство. Цели десет години 11 от тях стоят разрушени, а след още три години сме Европейска столица на културата. Така ли ще посрещаме гостите от цял свят през 2019 г.? А след това нима животът ще спре?
Не можем да не поискаме пълноправно владеене на разсадниците и цветарниците от “Градини и паркове“. Как иначе ще развиваме още по-съвременна зелена система?
Все по-актуален става и въпросът за бъдещето на Международния панаир. Когато Стефан Стамболов го е създавал през 1891 г., идеята му е била изложението да се превърне в лице на балканската икономика, а не в кършиякалийска бакалия“, в каквато го е превърнал червеният олигарх, категоричен е общинският съветник.
Той признава, че се е захванал с важната задача, за да възстанови на пловдивчани поне част от „подаръка“ направен на руския гражданин, а освен това на този пост няма да получава възнаграждение.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."