7 Декември, 2025

​Илиян Василев: Самоубийство за Радев е, ако покани Путин в началото на мандата си

​Илиян Василев: Самоубийство за Радев е, ако покани Путин в началото на мандата си

„И дипломацията вече не е същата, и дипломатите. Докъде доживяхме, посланикът на Русия да се опитва през медия да "сугестира" креативно покана за своя президент, а тя може да дойде само от Радев, за да посети България. Преди два месеца един космонавт също изстреля в медия, че Путин ще идва у нас, по покана на президента Радев“. Така анализаторът и бивш наш посланик в Москва Илиян Василев коментира думите на първия руски дипломат Анатолий Макаров, който се оплака, че никой от България не искал да покани президента Путин на официално посещение у нас.

„За Радев ще бъде самоубийство да покани Путин толкова рано в мандата си, защото няма как да направи предметно посещение. Без правителство, посочено от парламент. За това са хвърлени всички усилия за да има проруско правителство, което ще позволи на Радев да напълни със съдържание едно посещение по-късно през годината във връзка със 140 години на руско-турската война. Очевидно задачата е да се осигурят визити на Путин в ЕС, защото издиша имиджа. А истината е, че където и да отиде, нищо не може да предложи, нито да вземе /това последното не важи за България/. Трябва разведряване на равнище ЕС и НАТО и чак тогава може да се говори за смислено посещение на руския президент. Константин Симонов - шеф на основното НПО на Кремъл в сферата на енергетиката дори посочи - поводът може да бъде възобновяване на Южен поток. Има повод за гордост - най-накрая разбраха, че България в ЕС е сила и не скача от радост когато руския посланик сподели, че владетелят на Кремъл желае да ни посети.

Времена, нрави! Истината е, че върху Радев ще се упражни огромен натиск, още в началото на мандата му. Това е схема, която приложиха и на Борисов. Още рано, рано среща с Путин, да му вземе страха и след това да се съобразява по презумпция“, добавя в коментара си Илиян Василев.

Сподели:

Коментари (0)

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.