Заместник-председателят на ПП ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов е удостоен със Сребърен кръст на Ордена за граждански заслуги на Гражданската гвардия на Испания. Това съобщиха от пресцентъра на партията днес.
Министърът на вътрешните работи на Испания Хорхе Фернандес Диас е уведомил Цветанов за отличието в лично писмо.
Министър Диас информира Цветанов, че са приключили всички процедури около удостояването с ордена. „Както съм споделял и при други поводи, особено съм удовлетворен от забележителното сътрудничество между България и Испания в съответните ни компетенции по времето, когато ръководехте Министерството на вътрешните работи на Вашата страна, което Ви превръща в достоен носител на високото отличие“, пише още в писмото си Хорхе Фернандес Диас. Испанският вътрешен министър поздравява сърдечно Цветан Цветанов и се надява да се срещнат в близко време.
Първият испански политик, който поздрави Цветан Цветанов за удостояването му със Сребърен кръст, беше евродепутатът и член на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент Аугустин Диаз Де Мера. По време на конгреса на ЕНП в Дъблин, Аугустин Диаз Де Мера благодари на Цветан Цветанов за успешното сътрудничество между вътрешните министерства на Испания и България по негово време и му пожела още много успехи.
Отличието е поредното доказателство за активната роля на правителството на ГЕРБ в борбата с мафията и организираната престъпност. И докато в България Цветанов е обект на непрестанни прокурорски атаки, европейските партньори оценят по друг начин приноса му.
На конференция на Интерпол през 2012 г. Цветанов беше обявен и за почетен член на Асоциацията на карабинерите в Италия за приноса му в операцията „Кокаинови крале”.
Още от България
Христо Панчугов за 100-те дни на кабинета: Безпътица и служене на чужди външнополитически интереси
Борбата с олигархията остана обща тема, лишена от конкретика
Радев: Пет вертолета и „Спартан“ са в готовност в случай на опустошителни пожари
Премиерът подчерта, че са взети превантивни мерки и институциите работят с повишена отговорност към обществото
Бутат 20 незаконни строежа в Стара Загора
Старозагорският кмет каза, че действията на Общината не са свързани с етническата принадлежност на живеещите в квартала, а с необходимостта да се спазва законът