Шенген няма да се разпадне, това означава свобода на движение, но и пространство на сигурност. Много е важно да отсеем нюансите – там където се възстановяват граници не означава,че е дошъл краят на Шенген. Това заяви в ефира на Би Ти Ви евродепутатът от ГЕРБ Мария Габриел.
По думите й не може да очакваме Шенген да бъде една отворена врата за всички. Трябва да има систематичен контрол на границите на държавите членки, особено на външните граници на ЕС, за да се намали опасността от рискови ситуации.
Габриел подчерта, че в същото време Шенген означава и събиране на конкретна информация за съществуващите опасности, която трябва да се обменя между страните членки на Съюза. Това позволява да се дестабилизират престъпните групи, да се съберат ценни сведения за тях и да се предприемат конкретни мерки за тяхното неутрализиране. За жалост обаче липсата на доверие между страните членки е сериозна пречка, за да не може да се вземат адекватни мерки и действия при съществуващия бежански натиск към Европа. Това Габриел определи като слабост на ЕС и сериозен проблем, който са поставили на дневен ред.
Когато говорим за Европа, нека да направим едно разграничение. Имаме Европейска Комисия и Европейски Парламент, които реагират адекватно. Но страните сами по себе си не бяха адекватни в своите позиции и решения. Няма как да не сме обезпокоени от случващото се в Германия, Австрия и други европейски страни. Не случайно премиерът Борисов постави въпросът - какво правим с хората, които вече са в Европа? Ние не можем да се борим с прилива на имигранти, ако не сме решили важните въпроси, свързани с условията за сигурност, принципите на дислокации. Важно е да настояваме, освен да се говори за граници, да се говори и за интеграция, без разбира се да попадаме в идиличната позиция на мултикултурализма. Трябва да има ясни правила, ясни критерии, които да позволят да се осъществи една истинска интеграция, посочи Габриел.
Като ключово тя определи сътрудничеството с трети страни, давайки за пример Турция, на чиято територия има повече от 2 млн. бежанци. Евродепутатът посочи като много важен и проблема с Либия, която е една от най-горещите точки в света, защото в момента ДАЕШ я подготвя за превръщането й в своя държава, след като започна да губи територии в Сирия.
Сега има сериозна промяна в политиката на ЕС. Съюзът много по-активно действа в Либия. Там в момента е еврокомисар Фредерика Могерини, защото всеки загубен ден без правителство там е спечелен ден за Ислямска държава. Освен това наивно е да смятаме, че бежанският поток е поутихнал. Той предстои да се ускорява и засилва, затова трябва възможно най-бързо да прилагаме адекватни мерки и ефикасни действия, коментира още Мария Габриел.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"