24 Ноември, 2024

​Местният вот - изпитание за избиратели и комисии

​Местният вот - изпитание за избиратели и комисии

Всичко това ще постави пред изпитание гласоподавателите и членовете на избирателните комисии, пише "Сега". 

Затова допринася както липсата на широка разгласа от страна на ЦИК за начина на гласуване, масовата немарливост на кандидатите да обяснят добре през кампанията за кой точно пост напират, както и усложнената ситуация с големия брой бюлетини.

Жителите на общински център ще гласуват с две бюлетини - за кмет и съветници. В селата и в селищата с над 100 жители вот ще има и за селски кмет, а в София, Пловдив и Варна бюлетина ще се пуска и за районен. Тези три града са общини, на чиято територия има отделни населени места, в тях се появява и четвърта бюлетина - за кмет на населеното място. Навсякъде може да се гласува и на референдума, което означава 5 бюлетини на някои места.

Въпреки обема на броенето общинските избирателни комисии (ОИК) имат стандартното време за обявяване на резултатите - до 48 часа след изборния ден, но този срок вероятно няма да бъде спазен. Такъв бе срокът и на предишните местни вотове, на тях обаче нямаше преференция, референдум, а и вот за районен кмет в най-големите градове. 

Членове на комисии са се оплакали пред изданието, че сроковете са къси и занапред е добре ЦИК да помисли за удължаването им.

Трудности ще има и за гласоподавателите. На бюлетината за съветници имена няма да са изписани, затова внимателно ще трябва да прегледат многобройните списъци край изборната секция, което отнема време и ще обезсърчи доста хора. 

Вляво на бюлетините за кметове на общини, райони и кметства са вписани имената на партиите, коалициите и инициативните комитети, след това номерата им в бюлетината, а вдясно - имената на кандидата за кмет. В квадратчето с номера на избраната партия, коалиция или инициативен комитет се отбелязва със син химикал предпочитанието. 

Много ще трябва да се внимава и с преференцията - избирателят добре трябва да види под кой номер в листата е фаворитът му, а и да знае, че сгрешена бюлетина може да се подмени само веднъж. Важно е също да се знае, че отбелязани две или повече преференции не правят бюлетината невалидна - гласът отива при водача на листата. Това е така и ако избирателят е отдал предпочитание на заличен кандидат.

Перипетии ще има и при влизането и излизането от тъмната стаичка. Избирателят получава бюлетината от кочан, а след като гласува, трябва да сгъне всяка една от хартиите така, че да не се разкрива тайната на вота, но пък да се вижда номерът на бюлетината в долния десен ъгъл. Членовете на секционните комисии (СИК) трябва да сверят този номер с номера върху откъснатия кочан. Ако всичко е наред, членът на СИК откъсва по перфорацията номера от бюлетината и го пуска в специална за целта непрозрачна кутия.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас