24 Ноември, 2024

​Михнева: Покровителите на Митьо Очите са в МВР, ДАНС и прокуратурата

​Михнева: Покровителите на Митьо Очите са в МВР, ДАНС и прокуратурата

Митьо Очите очевидно е имал покровители и това не са аверите около него, защото те са с начално образование. Това са хора от съдебната система, от ДАНС и МВР, коментира в ефира на Би Ти Ви журналистката Маргарита Михнева.

Тя посочи, че инцидентът в Слънчев бряг, при който тежко беше ранен Димитър Желязков – Очите, а един от гардовете му бе застрелян смъртоносно, поставя темата за престъплението и наказанието.

Запознах се с казуса Митьо Очите през 2000, когато с него се занимаваше покойния вече Свилен Михайлов. Това беше безпрецентна акция, при която 18 души бяха арестувани. Следователите и прокурорите тогава подредиха 72 тома доказателства за извършените от тях престъпления, но се стигна до споразумение. 12 от групата на Митьо Очите, начело с Желязков поискаха да подпишат споразумение с прокуратурата Но знаете ли тогава кой е прокурор по това дело - Светлозар Костов, а кой е бил съдията - Марков. Митьо Очите подписва първи споразумение. Но кой му е адвокат – Илиян Василев, софийски адвокат. Споразумението е бягство от наказанието, а не от правосъдието. Те приемат, че са виновни и сами определят степента на наказанието. Така 2008 година Митьо Очите получи 4-годишна присъда, която излежа и след като излезе – възстанови старата си престъпна мрежа. Нека да припомня и още нещо. Кой е дясната ръка на Очите – ами Янко Гюров. Негов защитник пък е небезизвестната адвокатка Румяна Ченалова, която от тогава е във връзка и с Светлозар Костов. Това е знаково дело, не случайно тогавашният министър на МВР Румен Петков награждава тези следователи и прокурори, работили по него. Награждава и Костов и то с пистолет – за заслуги и доблест. За каква доблест става дума, след като Светлозар Костов много добре е знаел, че това споразумение е бягство от наказание, разпалено обяснява казуса журналистката.

Като контрапункт на случая с Митьо Очите Михнева показа една книга на бургаския поет Христо Фотев. За нейна голяма изненада издаването й било спонсорирано от „Мултигруп“, от което тя била шокирана. Същият този поет бил осъден за неплатени сметки.

България осъди поета Фотев за неплатени сметки. Но той не сключи споразумение, не се жалва на държавата, както направи през 2007 година Митьо Очите. Поетът Фотев умря в мизерия, забравен от държавата, припомни Маргарита Михнева.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство