Здравният министър Петър Москов е предложил на Министерски съвет свързания с Шесто управление на ДС сътрудник „Берое“ да бъде удостоен с орден „ Св. св. Кирил и Методий“с огърлие. Всъщност става дума за проф. Огнян Иванов Колев и изключителния му принос в космическата медицина. В докладната до правителството министър Москов излага изключителните заслуги на професора – съвместните му разработки с НАСА, участие в международни проекти, награди, титли и т.н. Това разкриха пред Faktor.bg източници от здравното министерство.
„Проектът е в съответствие с политиката на правителството за поощряване на изявените български граждани, които имат значим принос към обществото“, се изтъква в мотивите на здравния министър.
Предложението на Москов е внесено и одобрено от правителството на последното му заседание тази сряда и вече е изпратено за одобрение на президента Плевнелиев, който
да издаде Указ за награждаването на учения
Любопитното в случая е, че здравното министерство е направило запитване до Комисията по досиетата с писмо №33-18-23 от 11 май тази година за съпричастност на професора към структурите на ДС. Само два дни по-късно министър Москов вече е имал резултата от проверката, подписан от председателя на комисията Евтим Костадинов. В него категорично се посочва, че проф. Колев е обявен с Решение №2-282 от 8 януари 2014 г. като свързан с бившата политическа полиция на комунистическия режим. Той е вербуван през септември 1984 г. от оперативния работник Сергей Савов, а сътрудничеството му е осъществявано по линия на Шесто управление на ДС. Професорът е бил съдържател на явочна квартира с псевдоним „Берое“. През 1990 г. всички материали в досието му са унищожени и така за обществото остават неизвестни хората, които са се срещали в тайната му квартира, какви разговори са водени и какви поръчки са давани за изпълнение.
Въпреки положителния отговор от Комисията по досиетата, реформаторът Петър Москов е подкрепил награждаването на учения, загърбвайки политическите ангажименти на коалицията и ДСБ, обещанията пред избирателите за лустрация и управление в интерес на гражданите, без задкулисие и толериране на кадри на бившите тайни служби. Вероятно професорът е много заслужил за световната медицина, но приносът му към обществото не е еднозначен, сътрудничейки на ДС. В случая е нарушен принципът, който политиците на ДСБ внушават и защитават от години – да се стимулират и подкрепят личности с чисто минало. Да не забравяме и факта, че още преди 15 години българският парламент със закон обяви комунизма за престъпен режим, а в това число и неговите тайни служби, които продължават да оплитат в мрежите си демократична България.
В крайна сметка решението на министър Москов съвсем не говори за нов стил на управление и с нищо не се различава от действията на министри на Орешаски и Станишев, които щедро реанимираха и отличаваха агентите на ДС. Такава бе и политиката на президента Георги Първанов – също агент на ДС, а ДСБ бяха едни от най-острите му критици. Но действията на министър Москов показват, че явно във властта принципите и моралните каузи губят смисъл, а единствено важат договорките.
Сега топката с награждаването на професора е в президентската институция, но едва ли Плевнелиев ще наложи вето, като се има в предвид, че администрацията и съветниците му са предимно деца на десари и комунистическа номенклатура.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас