17 Юни, 2026

​Орешарски готов да спасява големите вложители в КТБ

​Орешарски готов да спасява големите вложители в КТБ

Правителството се обяви за спасяване на големите вложители, със сметки за над 100 хил. лева, в КТБ. Това стана ясно от разпространената позиция на кабинета.

Според нея гарантираните съгласно закона депозити в рамките на 100 000 евро (196 000 лева) ще бъдат изплатени по действащото законодателство. За предпочитане обаче бил вариантът освен тях да се спаси и "жизнената част на КТБ" с подкрепа от страна на БНБ, Фонда за гарантиране на влоговете и правителството.

"Подобни варианти по никакъв начин не оправдават и не прикриват евентуални некоректни длъжници или лица, които са ощетили банката. Напротив, настояваме за максимална прозрачност на тези лица", се подчертава в позицията.

Според правителството обаче спасяването на големите депозити ще помогне за нормалното функциониране на десетки български фирми и ще минимизира съвкупните загуби за обществото от прекъсването на работата на КТБ, определена в прессъобщението като "сравнително голяма българска банка".

"Правителството ще продължи да участва в консултациите на всички нива за намиране на конструктивното и работещо решение относно казуса КТБ. Призоваваме политическите сили за диалог в името на стабилността на държавата и да се въздържат от непремерено политическо говорене по темата", завършва съобщението.

Според сега действащото законодателство Фондът за гарантиране на влоговете защитава само депозитите на лица и фирми до 100 000 евро (196 000 лева), като от това правило има 13 изключения. Сред тях са депозитите на държавни и общински предприятия и институции, вложители с преференциални условия и др.

Сподели:
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

През този месец имаше още 2 инцидента с трамваи. На 4 юни малко дете и още трима души пострадаха при челен сблъсък на 2 трамвая в столицата.

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Борислав Сарафов подаде оставка от този пост. Членове на колегията отбелязаха, че ситуацията е без прецедент и се е наложило ВСС да действа, след като и.ф. главен прокурор не е предложила кандидат и никой от сегашните заместници в НСлС не е дал съгласие да заеме поста

Коментари (0)