От синдиката КТ "Подкрепа" изпратиха отворено писмо до културното министерство, с което искат държавна намеса във формирането на музикалните вкусове на подрастващото поколение.
В текста се казва, че спорът на "Музикаутор" с БНР е "за това каква музика да звучи в националния ефир" и е определен по-скоро за комерсиален, а не спор за качеството на музиката и нейната възпитаваща роля.
От "Подкрепа" са обезпокоени от това, че в образователния закон няма нищо споменато за начините за справяне с "чалга културата". Тя е определена като деформираща традиционните ценности на поколенията - човешки, културни и естетически. Вместо тях масовата култура, се казва още в писмото на "Подкрепа", конкретно сочейки "чалга културата", им внушава като ценност парите, лесния начин на живот, материалните придобивки и свръхпотреблението.
"Е, а как ще спасим с бездействието си и високия праг на търпимост нашето бъдеще?", питат от синдиката.
"Контролът" над музикалното потребление в една или друга форма е сравнен с контрола по време на комунистическия режим, когато слушането на "Бийтълс" например е било смятано за "ерес и упадъчна култура".
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" апелира към Министерство на културата, СЕМ и оторизираните институции да упражнят контрол върху влиянието на псевдокултурата и чалга изкуството, за да противостоим на опорочаването на ценностите ни, се казва още в текста на писмото.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."