Крайно време е да променим една много вредната парадигма – да се разделяме на политици, които са крадливи и непочтени, и българският народ – който е работлив и морален. Това не работи добре и това в голяма степен подкопава желанието на млади, почтени и кадърни хора да се занимават с политика, защото гледат на това като на мръсна работа, а не като на дълг към родината. С тази логика няма как да имаме нито добра съдебна система, нито просперираща държава. Това обяви в интервю за БНТ бившият президент Петър Стоянов.
Уважавам усилията на политиците да се реформира съдебната системата, познавам и много почтени магистрати, но не мисля, че тя може да стане само с усилията на магистрати и политици. Защото трябва да има дух на законност, ако искаме да имаме успех в борбата с престъпността. Отговорни за това са още училището, църквата, институции – ние нямаме обществената нагласа, че като се спазват законите – ще живеем по-добре, нас ни учат как да не ни хванат, ако направим противообществена проява. У нас твърде много са хората, които се мислят за недосегаеми, че няма закон и институция, която да ги накаже, коментира политикът.
Стоянов коментира и комплицираната позиция на България по отношение на Русия.
Мисля, че у нас въпросът е много лошо поставен. Ние сме избрали своя път. Имаше един политик, който формулира тезата – ние сме мост между ЕС и Русия, която не е смислена теза. Ние сме ЕС, ние сме Запада. По отношение на борбата с корупцията и бюрокрацията – има какво да се прави. Но ние сме избрали своя път. Но на малка България не и отива да й се зъби, но трябва да имаме сдържана и категорична политика по отношение на Русия.
Според президента членството на България в ЕС и НАТО не би трябвало да бъде коментирано към днешна дата.
Чисто институционално бяхме изпълнили критерии за влизане в ЕС и Алианса. Но от чисто ментална гледна точка – има какво да се прави. Но като исторически тайминг – ако не бяхме влезли в ЕС и НАТО в този момент – Бог знае кога щеше да стане това, риторично попита Петър Стоянов.
На въпрос на водещата как гледа на кандидатурата на Хилъри Клинтън за президент на САЩ, той обясни, че наистина се познава в семейство Клинтън, но не би искал да монополизира това приятелство. Стоянов обаче подчерта, че Хилъри Клинтън не е като повечето първи дами и затова би стояла добре като американски президент.
Познавам много първи дами, повечето стояха на страна от политиката. Но Хилъри не от тях, тя е много образована и интелигентна, натрупа два мандата много опит, защото хем не си на първа линия, но наблюдаваш от близо какво се случва. И ако стане президент – ще бъде на високо ниво, коментира Стоянов
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас