15 Април, 2025

​Плоският данък засега оцеля, предложението на БСП не мина

​Плоският данък засега оцеля, предложението на БСП не мина

Депутатите от комисията по бюджет и финанси в Народното събрание отхвърлиха предложението на БСП плоският данък от 10% за доходите на физическите лица да падне и да бъде върнато прогресивното подоходно данъчно облагане.

Във вторник БСП излезе с ултиматум към ГЕРБ – ще подкрепи Бюджет 2017, само ако се въведе диференцирана ставка. 

Конкретното предложение на червените предвиждаше необлагаем минимум за суми до минималната заплата (която ще стане 460 лв. от 1 януари 2017 г.), а 10% ставка да се запази само за доходите между минималната заплата и 1000 лв. Оттам следва стръмна скала - 15% данък за горницата над 1000 лв., 20% - за над 2000 лв., 25% - за над 5000 лв. и 27%- за над 10 000 лв.

"Безотговорно е да приемем толкова сериозна промяна в данъчната система, предложена от парламентарна група с 38 депутати", каза председателят на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ.

Социалистите периодично възкресяват идеята за въвеждането на прогресивна данъчна скала, въпреки че точно БСП беше една от партиите в правителството на Тройната коалиция (с премиер Сергей Станишев и финансов министър Пламен Орешарски), с чийто гласове през 2008 г. бе въведен 10-процентният налог.

"Плоският данък беше грешка. Няма развита държава в света, която да го прилага", заяви Румен Гечев на днешното заседание.

През последните години масово в държавите от Европейския съюз се въвежда плоска данъчна ставка, защото тя е възможно най-справедлива и не ощетява работещите и високо квалифицирани хора, които получават по-високи заплати. В момента плоският данък действа в над 30 страни по света, сред които Литва, Латвия, Естония, Унгария, Румъния и др. Дори пътеводната на БСП Русия през 2001 г. е въведе равна данъчна ставка от 13% независимо от размера на възнаграждението.

Финансовият министър в оставка Владислав Горанов коментира, че отпадането на плоския данък ще доведе до увеличение на сивата икономика и по-малка събираемост на приходите. Оценката на министерството е, че въвеждането на прогресивно облагане и необлагаем минимум при 460 лв. минимална заплата ще струва на бюджета 1,236 млрд. лв.

А ако мине и другото популистко предложение - на Патриотите, минималните пенсии се вдигнат на 300 лева, това би коствало на бюджета около 1,5 млрд. лева допълнително. 

Сподели:

Коментари (0)

 100 години след атентата в „Света Неделя“ стартира международна конференция в София

100 години след атентата в „Света Неделя“ стартира международна конференция в София

Изследователи дебатират за произхода и последиците от най-големия терористичен акт в света през 20-и век

Пропада сделката с Украйна за реакторите от АЕЦ "Белене"

Пропада сделката с Украйна за реакторите от АЕЦ "Белене"

Развитието на ядрената енергетика е правилния път за страната и за хората, аргументира решението на управляващите вицепремиерът Атанас Зафиров

Съдът в Страсбург забрани събарянето на сградите в "Захарна фабрика"

Съдът в Страсбург забрани събарянето на сградите в "Захарна фабрика"

Според правозащитната организация, събарянето е също и в нарушение на конвенцията за правата на човека