Ако има избори през юли ще нарушим, от една страна, Изборния кодекс, чл.4 и от друга – българската конституция. Тази позиция изрази проф. Емилия Друмева в ефира на БНТ.
Тя обясни, че изборният ден е ориентир, който се определя от правилото, че трябва да са гарантирани 60 дни, през които да се извърши подготовка и самото провеждане на вота, което е ясно разписано в българската конституция.
Трябва да знаем добре какво казва Конституцията – избори може да има два месеца след прекратяването на правомощията на заварения парламент. Ние сега сме в хипотезата – разпускане на НС. Тоест, два месеца след разпускането на НС може да се състоят следващите парламентарни избори. Това е една натрупана практика, съобразена е със срока по конституцията.
Според проф. Друмева обаче не е нужно толкова много да се фокусираме върху датата за новите избори, тъй като има други по-важни въпроси, по които трябва да има яснота.
Не мисля, че фокусирането върху дата е най-важното нещо. Трябва да се интересуваме повече от това какво искаме от тези избори и как да ги постигнем. Много по-важни са въпросът за преференциите, професионална изборна администрация, наблюдателите и пр., посочи Друмева.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."