В името на Илинденско-Преображенското въстание има дълбока символика. Планирано е да избухне в Битолския революционен окръг на Илинден, в Одринския на Преображение, а в Серския окръг на Кръстовден. Това казва в интервю за „Фокус“ проф. Пламен Павлов, историк и преподавател във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” по повод на 112-та годишнина от избухването на въстанието.
Свързано с християнската религия и символика. Въстанието е организирано и провеждано, в голямата си част, от военни и светски хора, не бива да забравяме и мощната роля на българската православна църква. Проф. Павлов акцентира и върху факта, че по време на плануването и осъществяването на въстанието, новоосвободената българска държава се намира в твърде деликатно положение - не се е състояла независимостта от 1908 година, имало е сериозни икономически и финансови трудности в предходните години. Въпреки всичко, обвиненията на днешната македонистка псевдонаука, че едва ли не България е гледала равнодушно, за абсолютно неоснователни.
„Опитите да се откъсне това въстание от живата тъкан на Българската история, са престъпни. Аз мисля, че македонската държава и нейните академични среди, би следвало да се отнасят по-отговорно към тези моменти от историята. Същността на въстанието е българска и в това няма съмнение. Разбира се в самото въстание и в неговите пропагандни документи се избягва връзката с България и това е по понятни причини. Самата идеология, която е официално прокарвана от ВМОРО, е за автономна Македония в духа на чл. 28 от Берлинския договор, но никъде на става дума за македонци”, коментира още проф. Павлов и добавя. „Достатъчно е да погледнем спомените и документите от този период. Особено турските документи, които бяха издадени в Македония преди около 10 години. Там ще видим, че на всякъде турските власти пишат за българи. Нормално е властите, които над 500 години владеят тези земи да знаят с кого си имат работа. Затова е нелепо, когато документите се поправят и се търси нещо, което няма как да съществува. Така че, моят апел е, когато се правят общи чествания, да не се използва това за нови манипулации, а за утвърждаване на общите корени и общото бъдеще. Аз винаги съм държал на това, че Македония не може без България. Крайно време е това да бъде разбрано. Много голяма самоизмама е в днешна Македония да се смята, че България е просто някакъв обикновен съсед и едва ли не най-опасният съсед, както гласи теорията на покойния президент Киро Глигоров”, посочи проф. Павлов.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"