Подобни кризисни периоди не са нови – социалните науки са дали отговор на това, което се случва в света. Съвременната епоха има много ясен вододел – който вече сме изживяли. Затова мисля, че кризата в ЕС е временна. Трябва съюзът да види какво му куца. Освен това, да не забравяме, че във Великобритания обществото също е разделено. Очевидно там има проблем с инграцията, особено на младите и образовани хора.
Така коментира брекзита и последиците от него социологът Мира Радева. Според нея е повече от видно, че има хора, които виждат перспективата си в глобалния свят, и такива – които искат да си останат с националните ценности. Именно затова Великобритания е разделена – младите виждат шанс в глобалното, а други – по-възрастните, нямат тази възможност.
Според Радева това решение е и израз на чувство за малоценност у британците, заради обстоятелството, че чисто исторически тежестта в ЕС на Франция и Германия в ЕС е по-голяма, което е нормално, защото това са умни и мислещи народи, люлката на демокрацията.
Радева разкритикува остро Европейския съюз, наричайки го „една бюрократична структура, мудна и некомуникативна, с неясно представителство“.
В този свят с огромни възможности глобалните общности и неинтеграцията нямат алтернативи. Ние трябва да разбираме света като един общ нов дом, убедена е Радева.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство