Скандални записи, изтекли в платформата за анонимно споделяне Balkanleaks разкриватпокварата в съдената система – игри между лобита, интриги, тайни завери, сговори, натиск и подмазване на управляващит. От тях става ясно, че висши магистрати и членове на ВСС са правели опити за въздействие на колегите си с оглед „чадъросването“ на близък магистрат – Владимира Янева, бивш шеф на СГС. Разговорите са водени по време на скандала около разработката „Червеи“, именно заради която Янева освободи важния пост.
Разговорите са между Владимира Янева и Румяна Ченалова, която също напусна съдебната система, заради обвинения в корупция. От разменените реплики между двете бивши съдийки ясно личат нарушения на Етичния кодекс на магистратите и дори на Наказателния кодекс, пише в свое разследване по темата Биволъ.
Отстраняването на шефа на СГС Владимира Янева в разгара на аферата „Червеи“ се случи на 19 февруари 2015 г. след паметно заседание на ВСС. Искането за отстраняване беше внесено от главния прокурор Сотир Цацаров и мотивирано с досъдебно производство срещу Янева за незаконно удължаване на СРС-та по „Червеи“. Съдебната власт изпадна в ступор. Най-напред ВСС реши да изслуша Янева, каквато процедура не съществува изобщо. След това шефът на ВАС Георги Колев предложи Янева да бъде отстранена като шеф на СГС, но не и като съдия. В крайна сметка ВСС гласува да отстрани Янева.
В разговор с Румяна Ченалова, проведен в същия ден, Владимира Янева коментира тези събития и разкрива, че Георги Колев е положил всички усилия да я предпази. Според Янева, Колев и е разказвал по телефона какво се случва във ВСС, давал е съвети и дори се е опитвал да се свърже по телефона с Бойко Борисов. Премиерът обаче „не му вдигнал“.
Ето какво са си говворили двете съдийки:
Владимира Янева: Обаче днеска какво става. Днеска става, че те се изпокарват зверски. Решават, че трябва да ме изслушат, процедура, която никъде под слънцето я няма. Вътре става едно гъмжило.
Жоро Колев ми се обажда и казва: Тука хората не искат да те отстраняват. Обаче, казва, аз съм много притеснен. Защото, казва, главният прокурор, ако не те отстраним, ще те привлече като обвиняема.
И тогава вече, нали знаеш по закон, е задължително да ме отстранят. Защото 230 от ЗСВ казва, (ако си привлечена е императивно), ако е образувано срещу тебе – може, ал. 2, ал. 1 ако си привлечен – следва. И той казва: Не знам дали не е по-добре да те отстраним. И аз му казах: Жоро, действай, сговаряй ги хората, по-добре да ме отстранят. Просто да се свърши тва нещо.
Или най-много, ако не ме отстранят, утре сутринта да отида да си напиша оставката и да я подам.
Румяна Ченалова: Добре де, защо, аз това не разбирам, може ли така да ти пише и да ти праща сигнали и…
Владимира Янева: Не знам… не мога да ти кажа, не знам.
…
Владимира Янева: Ти много добре знаеш, че Жоро и Бойко се познават и Жоро винаги може да го пита Бойко.
С тая разлика, обаче, Жоро му е звънял на Бойко, Бойко не му е вдигнал.
Мъж: Красота.
Владимира Янева: Жоро вика: Аз му звънях няколко пъти, той не ми вдига.
Действията на шефа на ВАС биха представлявали грубо нарушаване на Етичния кодекс на магистратите. Пред Биволъ Георги Колев е лаконичен и категоричен: „Това е абсолютно невярно.“
„Само това е моят коментар“ – казава шефът на ВАС. „Разбира се, познавам Владимира Янева, не мисля, че се нуждае от каквито и да е съвети, тя знае как да се държи и какво да прави. Премиера не съм го търсил по този въпрос. В никакъв случай. И въобще не сме разговаряли на тази тема.“
Румяна Ченалова не отрече, че се е срещала и разговаряла с Владимира Янева, но отказа да даде подробности. „Не бих искала да правя каквито и да било коментари“ – заяви тя по телефона.
Владимира Янева затвори телефона след като журналист от Биволъ се представи и дори не изслуша повода за обаждането.
Дълго време след като пое поста шеф на СГС Янева беше предпазвана и обгрижвана от лобитата във ВСС. Тя не беше санкционирана въпреки шумните скандали със случайното разпределение на делата в СГС, протестите на съдиите. Дори след скандала „Белведере“, по повод на който френският посланик каза, че в българската съдебна система има „гнили ябълки“, Янева остана на поста си.
Решаващи за съдбата на Янева се оказаха аферата „Червеи“ и премиерския гняв след като Цветан Цветанов се сдоби с присъда. На 12 февруари от Брюксел Бойко Борисов заяви, че ако Цветанов трябва да лежи 4 години, то виновните за „Червеи“ заслужават 400 години затвор. Той поименно посочи Янева и каза, че тя трябва да си понесе отговорността.
Интервенцията на премиера предизвика реакция на Съюза на съдиите, който излезе с принципна позиция срещу намесата на изпълнителната в съдебната власт. В този аспект трябва да се разглеждат и действията на Георги Колев, който според Янева е правил опити да се договори с премиера, за да обърне вота във Висшия съдебен съвет.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"