10 Май, 2026

​Симеон: Санкциите срещу Кремъл са автогол на ЕС, а не дузпа срещу Русия

​Симеон: Санкциите срещу Кремъл са автогол на ЕС, а не дузпа срещу Русия

„Изкуствено и абсурдно е да обръщаме гръб на Русия независимо от политическите моменти. Като погледне на картата, човек вижда, че това е най-голямата държава в близост до нас. Имаме толкова общо минало и афинитет. Може да прозвучи политически некоректно, но не търся политическата коректност, а това, което е полезно за страната и което не се мени от моди или друго.“ Това казва в интервю за в. „Труд“ бившият премиер и абдикирал монарх. Според него би било чудесно България да е готова да води един по-прагматичен диалог с Русия? На въпрос, дали трябва да се отърсим от историческата носталгия, Царят отговаря: „Мисля, че е обратното, има амнезия. Или пък много хора гледат да компенсират прекаления ентусиазъм едно време, не знам. Нормалното е човек да прочете историята и да види. А и едното не изключва другото. Ние сме в ЕС, слава Богу, и в НАТО.“ Но според него бидейки в НАТО, не означава, че трябва да сме против Русия.

„Ето сега ми направи впечатление, на отиване пътувах с „България Ер“, а на връщане с „Аерофлот“. И връщането бе с час и нещо по-дълго, защото не могат да летят над Украйна. Представете си какви загуби са това, какво струва. Вместо да се улеснява животът на хората, той се усложнява. Едва ли тези мерки имат ефект. Това е по-скоро автогол на Европейския съюз, отколкото дузпа срещу Русия“, казва Симеон.

Той разкрива и как преди 15 години, на 6 април се родила магическата фраза за 800-те?

„Ох, Боже, извадиха ми душата. Бяха я приписали на покойния Стоян Ганев. А то не беше… аз го срещнах в нещо като учебник по икономика на един от американските университети. Как те изправяли компании за 800 дни. А го казах с най-доброто желание, считайки, че и времево беше нещо приемливо. Ама се оказа, че може би тази трудолюбивост, която майка ми винаги е хвалила, не се получи. Но пак немалко се постигна за тия 800 дни“, успокоява се бившият премиер.

На бившия монарх обаче са спестени много актуални въпроси, а и той мълчи за хибридната война на Русия срещу нас, за руските зависимости в политиката и енергетиката, за новите исторически разкрития за ролята на Русия в Освобождението ни, за „творението“ му Пеевски и влиянието на ДПС и Доган в държавата. Така думите на абдикирали монарх намирисват повече на поредната порция от хибридната война срещу нас.

Сподели:

Коментари (0)

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

"We emphasize that this appeal is not directed against cultural exchange as such, but against the potential use of cultural platforms in contradiction with the values and policies of the European Union"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Ивайло Мирчев: Появи се българският Дугин и ни нарече "отпаднала необходимост"

Трябва да заздравим коалицията, да повишим интеграцията, трябва да покажем, че не просто ДБ продължава да съществува уверено, но ние можем да бъде тези, които да управляват страната

„Мати Украйна“ сезира и европейските институции за концерта на путиниста Репин

„Мати Украйна“ сезира и европейските институции за концерта на путиниста Репин

"Подчертаваме, че този апел не е насочен срещу културния обмен като такъв, а срещу потенциалното използване на културни платформи в противоречие с ценностите и политиките на Европейския съюз“