7 Декември, 2025

​Стойнев обеща подкрепа на всяка инвестиция на Китай у нас

​Стойнев обеща подкрепа на всяка инвестиция на Китай у нас

Бихме желали повече фирми от Китай да работят в България. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на срещата си с министъра на търговията на Китай Гао Хучън в град Нинбо.

Двамата министри изразиха мнение, че сегашният стокообмен от 1.884 млрд. долара между България и Китай е незадоволителен. Но Стойнев обеща всяка китайска инвестиция да получи административна подкрепа в България.

"Наред с отличните дипломатически отношения между България и Китай, започнали преди 65 години, трябва да развием потенциала и в стокообмена между двете страни", каза българският министър и припомни, че по време на провелата се през месец април 2014 г. 15-а сесия на Българско-китайската междуправителствена смесена комисия за икономическо сътрудничество са представени мащабни транспортни и инфраструктурни проекти в България, към които е проявен интерес от китайски фирми.

"Реализацията на стратегически проекти у нас ще даде добавена стойност на икономическите отношения между Китай и Европа", допълни Стойнев, цитиран от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката.

Министър Гао Хучън увери българския си колега, че България продължава да е стратегически партньор за Китай в Централна и Източна Европа. Гао оцени двустранните икономически отношения между България и Китай като отлични и подчерта, че се наблюдава ръст на вноса на български стоки в азиатската страна, както и разширяване на гамата на търсените продукти.

Той заяви, че китайската страна ще насърчи фирмите си да инвестират в България, както и да участват в реализацията на инфраструктурни обекти и това да е акцент в бъдещите двустранни отношения. По думите му китайските корпорации имат готовност да предоставят и финансиране.

По време на срещата Стойнев е подчертал, че България очаква в най-кратки срокове да се получи положително становище по започнали 14 процедури за внос на българска земеделска продукция в Китай. Според него тези продукти ще допринесат за разширяване кошницата от български продукти в Китай.

Българският министър запозна китайския си колега с предложението на България офисът на Сдружението за сътрудничество в областта на земеделието по линия на Инициативата за сътрудничество между държавите от Централна и Източна Европа и Китай да бъде в Министерството на земеделието и храните в София.

Сподели:

Коментари (0)

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“ 

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."