Движение 22 септември предлага на президента на Република България Росен Плевнелиев да обмисли възможността, служебното правителство да издигне първия антикомунистически премиер Филип Димитров за кандидат за български еврокомисар и върховен представител на ЕК за външната политика на Европейския съюз.
Филип Димитров е от малцината български политици със запазен морален авторитет и има огромен международен опит, и експертиза.
Той е първият демократичен министър председател на България през 1991-1992г., народен представител в 36-тото (1991–1994), 37-тото(1994–1997).
След 1997 г. Филип Димитров последователно е представител на България в Организацията на обединените нации в Ню Йорк (1997–1998) и посланик на България в САЩ (1998–2001).
След избирането на Георги Първанов за президент на Република България през 2001 г. той демонстративно напуска поста на посланик в САЩ.
Филип Димитров е бил и заместник председател на 40-то (2005–2008) обикновено народно събрание. Автор е и на Закона за конфликт на интереси.
През 2010 се кандидатира за ръководител на делегацията на ЕС в Грузия и на 15 септември 2010 г. върховната представителка на ЕС по външна политика Катрин Аштън го определя за ръководител на постоянното представителство на ЕС в Грузия.
България трябва да демонстрира, че цени достойните си политици, доказали демократичното си мислене и последователен антикомунизъм, и предизвикали уважението на евроатлантическите ни партньори, настояват инициаторите на номинацията.
Още от България
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"
Доц. Наум Кайчев: С пропагандно говорене Скопие се опитва да покаже конструктивност
Доц. Наум Кайчев: С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже конструктивност