Не трябва да се ограничава законодателно в изборните листи да не попадат лица с присъди и криминални прояви. Ако партиите смятат, че престъпници трябва да са в листите им нека да го правят. Но голлемият проблем е дали избирателите ще позволят това. В крайна сметка те решават. Могат да наложат друг морал от този, който им предлагат партиите. Това коментира по Нова ТВ Татяна Дончева, дебатирайки темата за скандалните листи на партиите.
Най-големият филтър е когато избирателя каже – няма да гласувам за престъпник, дори и да е предложен от любимата ми партия, категорична е Дончева. Тя коментира и незаглъхналия все още скандал с Волен Сидеров. Според нея отново проблемът не е до имунитета на народния представител, а до това, че избирателите позволяват това да се случва, гласувайки за компрометирани лица.
Според юриста Екатерина Михайлова у нас са запазени все още някои особености от съветската съдебна система, които дават неоснователни права и привилегии на депутатите.
Нашите парламентаристи имат доста по-голям имунитет от колегите им в Европа. Имунитетът им за неприкосновеност на личността трябва да отпадне, а да остане само имунитетът им срещу политически репресии. Имунитетът им даде усещането че са недосегаеми и така често прекрачват закона, посочи Михайлова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас