Софийски градски съд наложи мярка за неотклонение „подписка” на Николай Кобляков, която е най-леката мярка. Задържаният журналист обясни пред магистратите, че не е съгласен с твърдението на обвинението, но никога досега не се е крил и няма намерение да се укрива.
Привърженици и представители на асоциацията на свободното слово „Анна Политковская” дойдоха да подкрепят задържания на Летище София по искане на Интерпол руски дисидент, предаде БГНЕС.
Роденият през 1973 г. в СССР Кобляков обясни пред съда, че е френски гражданин, досега не е осъждан и работи за собствената си фирма. Още в началото на заседанието той пожела да се вземат като доказателства мобилният му телефон, където имало много важни снимки, свързани с дейността му като политически активист и компютърът му, но администрацията не позволила да ги вземе със себе си.
Пред съда бяха представени няколко документа от страна на Кобляков и защитата му. Кобляков фигурира в търговския регистър като собственик на френска фирма, документ за здравословното състояние на обвиняемия от факултета по медицина в Париж, декларация от друг французин за предоставен имот на Кобляков при изпълнение на друга мярка, например „домашен арест”, както и доклад за борба с корупцията в Русия от асоциация „Свободна Русия”, чийто основател той.
Наложи се заседанието да бъде прекъснато, за да може Кобляков да се запознае с доказателствата на прокуратурата за задържането му. След близо 35-минутната почивка обвинението обяви, че поддържа искането на Софийския градски съд и настоява за мярка за временно задържане до 40 дни в ареста, тъй като имало опасност обвиняемият да се укрие.
Адвокатът на Коблянов Биляна Коцакова заяви, че няма доказателства за основаваща опасност клиентът й да избегне съдебни процедури. Тя пледира за по-лека мярка, която да бъде подписка, като изтъкна, че няма нито едно доказателство по делото, което да подкрепя тезата, че той може да се укрие.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"