12 Май, 2026

​Тр.Трайков: С вдигането на тока няма да изчезнат задълженията на НЕК

​Тр.Трайков: С вдигането на тока няма да изчезнат задълженията на НЕК

Увеличение с 15% на тока ще компенсира само 10% от задълженията на НЕК. За да се покрият всички задължения на НЕК – трябва 10 пъти да се вдигне цената на електроенергията. Това разкри в студиото на Би Ти Ви бившият енергиен министър и експерт на Реформаторския блок Трайчо Трайков.

По думите му увеличението на електроенергията няма да реши проблемите нито на НЕК, нито на гражданите.

Намалението на цената на тока се правеше по същия “магически” начин, както сега се прави увеличаването. Това са енергийно вредни решения на ДКЕВР. Не мисля, че с юридически фокуси могат да изчезнат задълженията на НЕК. За да се преодолеят проблемите, първо трябва да се предоговори цената на тока и условията, при които са сключени досегашните договори с различните доставчици на ток. На второ място да бъде оптимизирана ефективността на държавните предприятия, като това бъде съгласувано със синдикатите, както и да бъде либерализиран пазара на електроенергия, посочи бившият енергиен министър.

Според него с решенията, които взема ДКЕВР се опитва да прикрива собствените си грешки, като сочи за виновни производителите на ток. А реалният проблем е в това, че трябва да се промени начина на работа на ДКЕВР - по отношение на това как се избира, как работи и как се отчита. За да имат хората там сигурност, че решенията трябва да са професионални, а не политически, посочи Трайчо Трайков.

Според него банковата система няма нужда от държавна помощ, тъй като банките са в ликвидност. А влизането на МВФ у нас смята, че ще е грешка за България.

Не е добре според мен да дойде МВФ – за нас сега изборът е да получим пари като подарък, след като направим сами необходимите реформи, а не да дойдат пари на заем, след като влезе у нас Фонда, категоричен е бившият енергиен министър. 

Сподели:

Коментари (0)

Областният управител Тодева подписа замяна на терени в полза на образователния център „Лозенец“

Областният управител Тодева подписа замяна на терени в полза на образователния център „Лозенец“

Целта е била да се запази целостта на двора на центъра

Рекорд: Първа министерска оставка в кабинета на Радев 4 дни след полагането на клетва

Рекорд: Първа министерска оставка в кабинета на Радев 4 дни след полагането на клетва

Поста зам.-министър на образованието напуска Ася Панджерова след като стана ясно, че същата е била в конфликт на интереси, свързан с програмата "Еразъм +"

“Демократична България” очаква реформаторски закон за съдебната власт, а не технически за избор на ВСС

“Демократична България” очаква реформаторски закон за съдебната власт, а не технически за избор на ВСС

Надежда Йорданова обяви, че ДБ ще подкрепи на първо четене законопроектите на ПБ и ПП и особено наблегна на предложения в тях, в които има сходство с предложенията на двете политически формации