Трябва да има общи политики от всички институции, за да бъде изпълнена Националната стратегия за интеграция на ромите в България. Необходимо е прилагане на мерки от страна на социалното министерство, Министерство на образованието и науката, както и цялостна политика на правителството. Министерството на вътрешните работи трябва да бъде гаранция за сигурността и общественото спокойствие в населените места, но всички институции, без изключение, трябва да се включат в интеграционния процес. Това каза председателят на Парламентарната група на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов по време на конференцията „Заедно за толерантност и недискриминация на малцинствените групи“, която се провежда в София. Мероприятието е организирано от Сдружение „Граждани за европейско развитие на България“, съвместно с Фондация „Ханс Зайдел“ и Вилфред Мартенс Център.
„Стратегията, която бе приета от Народното събрание през март 2012 година, е изключително добра, но има какво да се желае за изпълнението й към този момент. Благодаря на всички, които участваха в изготвянето на Националната стратегия – участваха активно неправителствените организации, заедно с Българската академия на науките формирахме основните приоритети. Благодарение на общинските съветници, на представителите на областните управи и на кметовете бе направен анализ на районите, в които има нисък социален статус и концентрация на ромските малцинства“, обясни Цветанов. Зам.-председателят на ГЕРБ подчерта и активната роля на Калин Каменов в ролята му на председател на Агенцията за закрила на детето.
Според председателя на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред темата за интеграцията е актуална във връзка с бежанската криза и нерешените проблеми в Европейския съюз, където има определени малцинствени групи. „Образованието в ромските махали трябва да бъде адекватно, програмите на социалното министерство трябва да стигат до тях, но и да им се осигурява трудова заетост. Такива кръгли маси трябва да се правят на регионално и на местно ниво. Трябва да бъдем заедно за толерантност и недискриминация на малцинствените групи“, категоричен бе Цветан Цветанов.
Председателят на Сдружение „Граждани за европейско развитие на България“, зам.-председател на ГЕРБ и кмет на София Йорданка Фандъкова посочи, че основната цел на провеждането на такива граждански дебати е утвърждаването на демократичните ценности в България. „Толерантността е тема, по която много се говори, но от ключово значение е участието на всички институции. Образованието е основният механизъм, с който могат да се постигнат едновременно и двете цели – толерантност и интеграция на малцинствените групи“, заяви Фандъкова. Кметът на София избори някои от програмите на Столична община, които са насочени към децата от уязвими групи. „Столична община, заедно с държавата и неправителствените организации поддържаме четири центъра за деца в риск и техните семейства, работим и за превенция на изоставянето на деца. Целта е тези деца да имат по-големи шансове за успех и да останат в образователната система по-дълго“, обясни Йорданка Фандъкова. По думите й, добрите практики трябва да имат дългосрочен ефект, формиращ усещането за живот в общността. „С образование и с подкрепа можем да постигнем видими резултати. Толерантността и интеграцията са две политики, които трябва да вървят заедно“, заяви кметът на София. Фандъкова благодари за усилията на районните кметове за интеграция на ромите, както и на евродепутатите от ГЕРБ/ЕНП, благодарение на които в столицата се заимстват европейски практики.
Представителят на фондация „ Ханс Зайдел“ Богдан Мирчев посочи, че България може да бъде давана за пример в европейски мащаб, защото страната ни има дълга традиция в етническата толерантност. „Трябва да надграждаме тази традиция. Осъществени са множество проекти за интеграция на ромите. По време на първия мандат на Бойко Борисов, когато Цветан Цветанов бе вътрешен министър и вицепремиер, бе приета Национална стратегия за интеграция на ромите в България“, каза Мирчев и подчерта, че недискриминацията на регионално ниво може да се постигне единствено чрез интеграция.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"