28 Ноември, 2024

10 млн. лв. от еврофондовете отиват за анализи на съдебната система

10 млн. лв. от еврофондовете отиват за анализи на съдебната система

Минимум десет милиона лева от европейските фондове ще бъдат изразходвани за съдебната реформа. Това става ясно от проект на Пътна карта за изпълнение на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Приемането на Пътната карта трябва да стане от Съвета за съдебна реформа при Министерство на правосъдието следващия вторник. 

Освен финансирането по европейската оперативна програма “Добро управление” (ОПДУ), провеждането на съдебната реформа до 2020 г., ще бъде финансирано и със средства от държавния бюджет. За момента няма яснота колко още милиона лева ще излезе това на данъкоплатците. Голяма част от средствата ще отидат за анализи и проучвания, които ще се изготвят от неправителствения сектор. Актуализираната стратегия за съдебна реформа беше изготвена в края на 2014 г. от екипа на бившия правосъден министър Христо Иванов, който при напускането на изпълнителната власт обяви, че ще продължи да работи за реформиране на съдебната власт чрез неправителствени организации. За гарантиране независимостта на съда и другите органи на съдебната власт чрез “ефективни мерки срещу корупция, политически и икономически натиск и други зависимости” ще бъдат похарчени 1 620 000 лв. от европейските фондове. От тези средства, 250 000 лв. ще бъдат похарчени за самооценка на независимостта на съдебната власт и за външен анализ, който ще се изготвя от неправителствени организации. Отделно Министерството на правосъдието предвижда харченето на средства и от бюджета. Сумата не е посочена. 

860 000 лв. от ОПДУ и неизвестна до момента сума от държавния бюджет ще бъдат инвестирани в “човешкият капитал на съдебната власт”. 150 000 лв. от тези средства ще бъдат похарчени за анализ и кръгли маси за изработването на проект за преструктуриране на дисциплинарното производство. Най-много средства – почти четири милиона лева от европейската програма, както и неясно още колко от държавния бюджет ще бъдат похарчени за “ефективно администриране на съдебната власт”. За анализ и укрепване на капацитета на Националния институт за правосъдие например са заложени харченето на 400 000 лв. 100 000 лв. ще струва изработването на “стандарти за условията на труд в съда и прокуратурата”. 580 000 лв. от европейските фондове са заделени за “оценка на ефективността на отделни структури на съдебната власт и реформа на съдебната карта”. Най-много пари отиват за ефективно администриране на съдебната власт.

Сподели:
ГЕРБ внасят в КС искане по тълкуването на три ключови въпроса, подготвят и второ

ГЕРБ внасят в КС искане по тълкуването на три ключови въпроса, подготвят и второ

Изключително е важно да е ясно, че става дума за тълкуване на основния закон, а не за междусъседски и политически спор

Аталай като пророк: И днес няма да бъде избран председател  на парламента

Аталай като пророк: И днес няма да бъде избран председател  на парламента

Той призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да "влезе в ролята си" и да не свързва държавното управление със собственото си его

Денков: Няма избран служебен премиер, на някои е удобен блокажът на парламента

Денков: Няма избран служебен премиер, на някои е удобен блокажът на парламента

Бойко Борисов се държи като лидер от махалата, не е държавнически да казваш, че не ти се занимава с "тази разбита държава"