Квесторите на КТБ Лютов и Костадинчев са източвали с граждански договори умишлено банката с мълчаливото съгласие на БНБ през целия период докато са управлявали активите й. Така от КТБ са били изплатени за около 10 месеца неоснователно около 2,5 млн. лв. плюс над 2,5 млн. лв. на юридичека кантора „Димитров, Петров и Ко”, особено близка до Лютов. Това разкриват в свой сигнал до прокуратурата от Сдружение „ Ние гражданите“, защитаващо интересите на вложителите.
Според събраната от тях информация квесторите са сключили над 120 граждански договора с лица, наети като консултанти и изпълнители. Любопитен факт е обаче, че по същество предметът на действие на тези договори се дублира с дейности на щатни служители в КТБ, които реално са вършили работата на близки до Лютов и Костадинчев хрантутници. Така са дублирани длъжностите на правни и кредитни консултанти, на компютърни експерти и отговарящи за банковата сигурност и охрана.
Много от тези ненужни договори са сключвани с хора от екипите на трите одитиращи фирми „Делойт одит” , „Ърнест енд Янг” и „АФА”. Така с влизането на консултантските фирми в КТБ са били регистрирани по 12-15 специалисти от трите фирми, а по договор фактурираните часове на работата им (между 200 и 600 лв. на час) за трите фирми се определят на 1800 – 2200 работни часа. Така всеки месец от закъсалата банка, вместо да бъде оздравена и изправена на крака, са изцеждани между 216 и 264 хил. лв. с ДДС.
Най-високи хонорари - между 11 и 12 хил. лв. на месец, са получавали лица, шпиониращи работещите в банката на Цветан Василев служители, освен това опазвали и квесторите от молители и нежелани клиенти на трезора.
С такова месечно възнаграждение от 11 хил. лв. без ДДС е бил награждаван и специалистът по информационни технологии, който е следял „на екран” какво правят служителите на банката, необходими ли са обобщените справки, правени от тях, организирал е пребъркването (обиска) на служители при приключването на работния им ден.
И докато тарикати, близки до квесторите, са си пълнели джобовете на гърба на вложителите в КТБ и държавата, УС на БНБ в лицето на директора на Дирекция „Финансов надзор” Нели Кордовска, която арогантно и цинично отказвала да предостави суми между 100 и 500 лв. за поддържане на живота на нелечимо болни деца, които са имали дарителски сметки там.
Голям брой от лицата, които са получавали граждански договори, по-късно са преназначени в КТБ от синдиците с постоянен трудов договор. Назначавани са били и нови, и нови юристи, независимо от високоплатените услуги на „Димитров, Петров и Ко” – по над 500 евро на час, които са най-високите в света. Със специален консултантски договор за периода на специалния надзор, подписан на 26.06.2014 г., се е сдобило и адвокатското съдружие „Дахтерова и съдружници”. За изпълнението на основаната задача в този договор, а именно - оказване на съдействие на квесторите, за привеждане и изпълнение на предписанията на БНБ, свързани с осъществяване на наложения от БНБ върху КТБ специален надзор, въпросното адвокатско сдружение е прибирало 15.000 лв. месечно без ДДС.
Скандалните разкрития са внесени и в Европейската комисия като гражданското сдружение настоява правоохранителните институции да предприемат незабавни мерки и действия срещу виновните за наглия грабеж на огромни средства, които не принадлежат нито на БНБ, нито на квесторите на Корпоративна търговска банка.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."