"Не е престижно да си политик в България", коментира бившият премиер Иван Костов, който добави, че не съжалява, че е влязъл в политиката.
"Трябваше през 2001 да проявя повече характер и да напусна политиката, след това трябваше да дойдат други хора", призна Костов.
"Годините преди това бяха кошмарни 7 години, перманентна политическа криза, имаше фалит на държавата", коментира Костов времето на активното си участие в политиката.
"Имаше осем посегателства в домовете ни-моя и на дъщеря ми-с влизане в къщите, кражби, така или иначе живеем с тези неща", каза той, разказвайки за нападението над дома му непосредствено преди изборите през 2009 година.
"Няма връзка между моето посегателството над моето семейство и отказа ми от политиката", заяви той и отхвърли връзка между своята политическа съдба и тази на Ахмед Доган, който постъпи по същия начин.
"Не съм искал да стоя на този борд", каза той визирайки политиката.
"Политиката е окоп, в който или нападаш или се браниш, този живот не е луксозен, там трябва да стоят хора, които имат сили. А ваша работа, на медиите е да разгоните хората, за които политиката е шведска маса", коментира Костов и заяви, че обществото вече е напреднало много в своето поведение и вече може да брани своите интереси.
"Ние сме в двете крайности, като например, да не забелязваме много големи събития, каквото беше убийството на Немцов. Със съжаление разбрах, че в НС са отхвърлили декларация по този начин. Това, което направиха с дълга-паническа и истерична реакция беше абсолютно ненужно. Проблемът не е в дълга, а в това, че държавата системно харчи повече отколкото изкарва.
Популистките политики доведоха до претоварване на два ключови сектори-единият е бюджетът, който трябва да плаща много повече, отколкото събира и вторият е енергетиката, където дълговете са гигантски. Затова големият въпрос е да се направят реформи, така че да не стига до там. Ако няма реформи бюджетът непременно ще приключва с дефицит", коментира Костов.
Той цитира заключението на МВФ, че фалитът на КТБ е създал сериозен риск за финансовата стабилност на държавата. Дори няма значение кой го е направил, защото до края на годината ще живеем в много голямо напрежение.
Костов заяви, че сумата, която е имал в КТБ е 155 хиляди лева и призна, че дъщеря му е имала договор с КТБ за изследвания на риска.
"Какво задкулисие може да има в позицията ми, аз върша университетска работа, не виждам как мога да реализирам задкулисни маневри, след като от доста време не съм в политиката", коментира той.
Костов си пожела за него да бъде запомнен като реформатор, защото това изисква много сериозен кураж.
"Много-много отдавна не останах в училището за летци в Украйна, защото бях обещал на майка ми да се върна в България. Иначе щях да имам съвсем друг живот", призна Костов, като своя най-голяма грешка.
"В представите на хората през 2001 година трябваше да назова имена на хора, които използваха политиката за облагодетелстване, но това не е в моя характер, не беше и работата ми тогава, работата ми беше да извърша реформи", завърши Костов.
Още от България
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга
Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.