Заместник-председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Диана Йорданова и депутат от ГЕРБ коментира в предаването "Събуди се" на Нова телевизия проектобюджет 2015 и наложеното определение към него, че с бюджета настъпва ледена епоха. "Нямаме друг избор освен замразяване на разходите. За кратък период от време министър Горанов трябваше да изготви бюджета. Истина е, че е изключително консервативен, но основна тенденция в него е постигане на растеж." На въпрос какво има предвид под "консервативен", Йорданова поясни: "Това означава рестриктивност по отношение на разходите, за да върне дефицитът в нормалните му рзмери - в рамките на 3 процента. Това означава, че трябва да си съберем приходите с необходимия контрол и реформи."
Депутатката от ГЕРБ обясни още, че първите съпки за реформа са вече предприети. "Започнваме с 10 процента намаляване разходите в администрацията - това не е съкращаване на хора, а съкращаване на разходите. По отношение на общините - сумите, които ще получават като бюджетни субсидии, няма да бъдат задържани - ще си ги получават 100 процента", каза тя и добави, че най-важно е размразяване на еврофондовете. Растеж се постига с инвеститиции, свежи пари. Основното, на което ще разчитаме, са европейските средства.
Попитана дали ГЕРБ ще подкрепи предложението на социалния министър Ивайло Калфин увеличение с 20 лева на минималната заплата, Йорданова отговори, че започва да се обсъжда цялостната рамка на пенсионната система.
Тя коментира и защо ГЕРБ се отказва от премахване на облагането на доходите до 340 лева - минималната заплата в момента. "Разликата между 340 и 341 се оказва изключително важно. Не е изцяло изчистен начинът и кръгът от хора, които ще могат да се възползват от това", каза Йорданова и се аргументира още: "Администрацията няма физическа възможност да провери дали нямат доход от наем", на което обаче другият събеседник в студиото Георги Кадиев я контрира, че се подават декларации с такава цел.
Соцдепутатът заяви, че има около 100 000 души, които са на минимална заплата в частния сектор и 10 00 в държавния. Затова увеличението на минималната работна заплата е важно. Около 20 милиона ще струва на бюджета увеличението с 20 лева. Те могат да се вземат от данък "лихва", изчикли той.
Запитан дали ще подкрепят АБВ в това тяхно предложение, Кадиев отговори, че тази посока мислим еднакво с АБВ.
Кадиев обясни още: "Едно от предложението ни беше преминаване от плосък към прогресивен данък. Вярно, че бюджетът в момента не може да си го позволи, но трябва да има един необрлагаем данък - може да е дори 100 лева и да има прогресивна ставка за една по-голяма сума."
Въпросът не е да режете разходите - повече от това няма накъде, а въпросът е да увеличавате приходите, обърна се той към зам.-председателката на бюджетната комисия. "Големият проблем в бюджета е в приходите. Тук управляващите няма с какво да се оправдават, защото директорът на Агенция "Митници" е от август на поста си, директорът на приходната агенция е същият. Не виждам данъчни решения за повишаване на събираемостта, подчерта социалистът.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"