9 Май, 2026

Администрацията преустановява хартиения обмен на документи помежду си

Администрацията преустановява хартиения обмен на документи помежду си

Повече от 700 централни, областни и общински структури преминават към изцяло електронен документооборот
Българската администрация преустановява хартиения обмен на документи от 1 ноември 2018 г., съобщи пресслужбата на кабинета, предаде БТА. Повече от 700 централни, областни и общински структури преминават към изцяло електронен документооборот помежду си.

Мярката, заложена в законодателството, ще доведе до 6-кратно увеличение на ефективността на административния обмен, се посочва в прессъобщението. На годишна база се очаква да бъдат спестявани повече от 100 тона хартия, значително да намалеят разходите за закупуването й, както и за печатни консумативи, куриерски услуги и др.

Към края на октомври т.г. 719 са реалните участници в Системата за електронен обмен на съобщения (СЕОС), чрез която се осъществява електронният документооборот. Това е първата приложена на национално равнище всеобхватна мярка за премахване на хартиената администрация, както и една от основните за намаляване на административната тежест за гражданите, бизнеса и за самите администрации. 

Електронният обмен на документи е сигурен и се извършва в контролирана среда, а документите са гарантирани с електронен подпис. Това позволява да бъде проследено точното време на изпращане, получаване и регистриране на документа. По този начин се повишава контролът върху институциите както от страна на потребителите, така и между самите администрации.
Сподели:

Коментари (0)

Радев  назначи Копринков за шеф на кабинета си, за десерт и 18 заместник-министри

Радев назначи Копринков за шеф на кабинета си, за десерт и 18 заместник-министри

В Министерството на финансите на длъжността заместник-министър е назначен Методи Валериев Методиев.

Елеонора Митрофанова брани паметника на Альоша в Пловдив

Елеонора Митрофанова брани паметника на Альоша в Пловдив

Посланикът на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова използва паметника на Альоша в Пловдив като пример за това, което нарече "борба срещу руските и съветските символи“ в Европа. В интервю за предаването Контра по Евроком тя, без да мигне с око, заяви, че паметникът е обект на "редовно оскверняване“.

Д-р Любомир Канов: Моите пет евроцента по въпроса Радев и неговото правителство

Д-р Любомир Канов: Моите пет евроцента по въпроса Радев и неговото правителство

"Даже Долорес Ибарури да възкръсне и целия Коминтерн да му се притече на помощ в “народен референдум”, няма как да стане", казва анализаторът