„Корупцията представлява много сложен фактически състав. Затова и антикорупционните действия не могат да бъдат проста работа! От записите, които бяха представени, се чуват откъслечни изречения, но аз, като юрист, не бих могла да изведа самостоятелни изводи само въз основа на тези записи и на защитната линия на поведение, която в последствие изрази министърът в общественото пространство. За да се говори конкретно, трябва да има и конкретни факти, които да бъдат представени от страна на този, който обвинява“.
Това каза за БНР адвокат Грета Ганева - специалист в сферата на обществените поръчки, която коментира пред БНР документите, свързани със защитната теза на министъра на културата Боил Банов, обвинен от БСП, че не е защитил държавния интерес в изпълнението на проекта за ремонт на Ларгото.
„От първоинстанционния съд, от мотивната част на постановеното решение, става ясно, че съдията, след като е направил задълбочен фактически анализ, се е позовал на документи, които имат сила, която обвързва съда. Действително, касае се за спирания, според съдебния състав. Има такива спирания през 2015 година и действително те са били 5 на брой". Съдът е постановил, че работата е била завършена в срок, но закъснението за приемането ѝ е от страна на възложителя, поради което не може да бъде вменено като отговорност и в тежест на изпълнителя. Поради това е отхвърлен и предявеният от министерството иск", обясни тя.
„Днес чух новото изявление на госпожа Йончева пред друга национална медия. Твърди, че от доклад на Агенцията за обществените поръчки става ясно, че през 2015 година са били издадени два акта за спиране, а се констатира, на по-късен етап, че всъщност е имало пет такива. Това разминаване, според госпожа Йончева, е индикация, че на по-късен етап са били създадени други три, които вероятно са онези, за които се говори в записа. Може би за слушателите, които не са се задълбочавали, изглежда достоверно, но, след като прочетох съдебното решение от спора между Министерство на правосъдието и изпълнителя, става ясно, че тези пет спирания са във връзка с 5 различни обстоятелства и само 2 касаят непредвидени обстоятелства - необходимост от допълнителни археологически проучвания и неприключили археологически проучвания", обясни Ганева.
"Всички останали са по обективни причини, но не са свързани с непредвидени обстоятелства. Докладът на Агенцията за обществени поръчки, на който се позовава госпожа Йончева в днешното си изявление, в който са посочени само два акта за спиране, е във връзка с друга процедура - договор за допълнителни дейности. При тази процедура, обичайно, се сключва договор с изпълнителя, на който вече са възложени същинските работи по основния договор. В тази процедура, очевидно, другите три акта за спиране са били неотносими, поради което е било естествено те да не бъдат включени в искането на Министерство на правосъдието, отправено към Агенцията за обществени поръчки и затова те изобщо не са ги изглеждали. Най-вероятно тези два акта за спиране са били именно във връзка с тази процедура. Може би е било добре екипът на госпожа Йончева да се задълбочи повече в това какви са дейностите, които са били извършени във връзка с изпълнението на обществената поръчка, за която те говорят и какви са дейностите, за които е сключен допълнителен договор за допълнителни дейности“, каза още юристът.
Според Ганева, екипът на Йончева е трябвало да извърши проверка дали държавата не е платила повторно за изпълнение на вече платени и приети дейности. Контролът по отношение на държавния интерес има нужда да бъде уреден в момента допълнително", смята тя.
„Вътрешният контрол е свързан с Агенцията за обществени поръчки, която най-вече проверява процедурата при възлагането и няма отношение във връзка с корупцията толкова много“. Тепърва ще излизат нови и нови „разкрития“, защото вторият ешелон във властта разполага с богата база данни за разписани документи от политически назначени лица, които документи тези лица не разбират", убедена е Ганева.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство