24 Ноември, 2024

АФИС: 74% не искат да се връщат депозитите над 100 000 евро

АФИС: 74% не искат да се връщат депозитите над 100 000 евро

Болшинството от българите настояват да бъде изпълнен законът за банките, когато става дума за депозитите в Корпоративна търговска банка, която беше поставена под сцепиален надзор от БНТ. 

Това сочат резултатите от актуално изследване на агенция АФИС на масовите нагласи в обществото по отношение на банковата истерия, която ни завладя през последния един месец покрай кризата в банката на Цветан Василев.

74% от българите искат да се изплатят само депозитите до 100 000 евро. Други 11,4% искат да се изплатят само депозитите с гарантиран произход. Също толкова (11,9%) се обявяват за изплащането на всички депозити в пълен размер. 2,7% нямат мнение.

Социологическото проучване е по поръчка на Българската национална асоциация “Активни потребители” и е проведено от 11 до 17 юли сред 1273 притежатели на депозитни и разплащателни сметки в банки в България. 624 от анкетираните имат само депозитни сметки и не използват други банкови услуги освен съхранението на лични спестявания и ползването на банкови лихви. 129 от тях имат само една сметка.

“Видно е, че обществото поддържа идеята законът да се изпълни така, както е замислен и действащ. Намерението за промяна на закона и държавна гаранция за депозитите в пълен размер се подкрепя едва от една десета от гражданите. Почти две трети от това мнение се поддържа от вложителите на КТБ. Вложителите и притежателите на депозити в други банки смятат, че законът достатъчно сигурно защитава техните интереси”, коментират от АФИС.

На въпрос “Кое описва най-точно ситуацията в КТБ”, 49% посочват политическата корупция, а 43% смятат, че това е “борба между групировки”. Заниженият контрол е причина според 25%, а за 23,5% кризата се дължи на неадекватни действия на властта. 12% смятат, че има банкова злоупотреба, а 2% - че се дължи на някакъв проблем със закона.

Според 59% от запитаните нито една институция не е действала адекватно в кризата с КТБ. Едва 2% определят действията на парламента в тази ситуация като адекватни, други 7,5% мислят така за реакцията на правителството, а 9,3% - за действията на БНБ. Прокуратурата е била адекватна според 1,6%, а 4,6% подкрепят действията на президента в кризата с КТБ.

От всички институции медиите имат най-висока оценка за адекватни действия - така мислят 12% от запитаните. 

Сподели:

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"