24 Ноември, 2024

Александър Ненков: При вложени 1 млрд. лв., „Цанков камък“ носи приходи от 15 млн. лв.

Александър Ненков: При вложени 1 млрд. лв., „Цанков камък“ носи приходи от 15 млн. лв.

Парламентарният секретар на ГЕРБ каза, че хидровъзелът е голяма корупционна сделка и го сравни с АЕЦ „Белене”

Причината и поводът, по-скоро, за сезирането на главния прокурор за „Цанков камък“ е това, че седем години след като беше влязъл в експлоатация този проект, започва да дава своите дефекти. В момента язовирът е почти празен. Подлежи на техническо обследване и ремонтни дейности, защото, без да сме специалисти най-общо казано, проблем има с техническото изпълнение на проекта. И водата, която се задържа в язовира, не искам да плаша хората, стената няма проблем, но това, което задържа всъщност водата, има пропуквания и подлежи на ремонтни дейности, каза Ненков по радио „Фокус“.

И всъщност това е поводът, но причината е една и съща, и тя е винаги, че когато говорим за изтичане на сериозен ресурс от финансови средства, тук не говорим за някакви суджуци, тук не говорим за НДК, тук не говорим за такива неща. Говорим за милиарди, както Белене, така и „Цанков камък“, проекти, в които са загробени много пари на данъкоплатеца, които нямат никакъв икономически ефект. И същите тези хора, които говорят за някаква паралелна държава, всъщност наяве се показва, че тук не става дума за никаква паралелна държава, а, бих казал, за безхаберно, престъпно поведение спрямо българския данъкоплатец.

За смисъла от този хидровъзел Ненков каза, че ефектът за енергийната система, тук не говорим за пари, за енергийната система е почти нулев. Този проект, трябва неговата мощност да бъде 80 мегават часа, а с 30 се произвежда електрическа енергия. В момента той работи, буквално, с не повече от 50-60 работни дни в годината. И всъщност приходите от него, които възлизат на 15 милиона лева на година, сметнете вие за милиард и половина, които са включени и пътя за изграждането на този проект, след колко години, поне едно стотина години, евентуално биха могли да бъдат необходими, за да могат да възвърнат тази инвестиция.

А пък самата електрическа система изобщо не разчита на мощността от този проект. Водосборът не е достатъчен и не произвежда достатъчно електроенергия, която в проектния си вариант, е трябвало да произвежда, тези 80 мегавата.

На въпрос защо тогава неефективния хидровъзел „Цанков камък“ се използва Ненков каза, че причината са инвестираните от държавата в него милиард и половина.

Ненков припомни, че по време на първото правителство на Борисов е трябвало или да се додадат стотина милиона, за да се довърши проекта, или е трябвало всичките пари, които до този момент са включени в него, включено и пътя, който трябваше да се донаправи, да се оскъпи от 40 милиона на 120 милиона лева.

Тези пари в крайна сметка трябваше да бъдат додадени, ако не, този проект просто ей така щеше да си остане като АЕЦ „Белене“. Имаме и реактори, имаме и три милиарда, изхарчени за проекта до този момент, но нямаме нито централа, нито работещи реактори, нито нещо правим с тази мощност. Така че ето това е същият казус, по същия начин.

Само че тогава ставаше наистина въпрос за 100 милиона, за да се довърши, грубо говоря, стотина милиона, с които да се довърши проектът и да влезе в експлоатация.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен