24 Ноември, 2024

Алфа Рисърч: Цачева печели на втори тур след оспорван балотаж с Радев

Алфа Рисърч: Цачева печели на втори тур след оспорван балотаж с Радев

Бъдещият президент на България ще бъде излъчен на балотаж, с голяма вероятност – между кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева и на БСП Румен Радев. Цачева започва с електорална преднина от 7.9% пред Радев и за нея биха гласували 29.3% срещу 21.4% за подкрепения от БСП кандидат. Втори тур между двамата ще бъде драматичен, с разлика между тях от около 1%. Това показва изследване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 8-13 октомври сред 1025 пълнолетни граждани от цялата страна.

Проучването отчита увеличаване на хората, които декларират намерение за участие в изборите – заявилите, че ще гласуват, са 61%, с около 7 на сто повече спрямо септември месец. "Трудно е да се каже дали тази мобилизация се дължи на задължителното гласуване или на политическата конкуренция, но към момента може да се прогнозира избирателна активност около 61%, или малко над 3.5 млн. души", посочват социолозите.

С най-висока мобилизация за момента се открояват привържениците на левите партии – БСП, АБВ, "Движение 21". Колебание е налице сред симпатизантите на ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.

Трети в надпреварата ще бъде кандидатът на обединението около Патриотичния фронт Красимир Каракачанов с 8.7% от гласуващите, следван от Ивайло Калфин (АБВ) – с 6.8%. Петото място е за кандидата на Реформаторския блок Трайчо Трайков, за когото ще гласуват 5%, следван от Татяна Дончева ("Движение 21" - НДСВ) с 4.5 на сто. Бизнесменът Веселин Марешки печели подкрепата на 3.3%. Жорж Ганчев и излезлият от НФСБ Велизар Енчев събират малко над 1%, а бившият премиер Пламен Орешарски тръгва с под 1% лична подкрепа.

Първият тур ще е индикатор за бъдещата управленска формула. "Освен оспорвания балотаж предстоящите избори имат още един силен залог – бъдещата управленска формула, което стана особено ясно през последните няколко дни. Предвид липсата на ясно парламентарно мнозинство и хипотезата за предсрочни избори, подкрепата, която ще получи всеки кандидат на първия тур на изборите, ще бъде индикатор за действителната електорална тежест на партиите и съответно – за мястото им в бъдеща политическа конфигурация", посочват социолозите.

Според тях електоралната тежест на партиите оказва най-голямо влияние върху стартовите позиции на кандидатите. Отчита се, че кандидатите на малките формации, като Калфин и Дончева, имат относително най-силен мажоритарен вот и успяват да удвоят резултата на собствените си политически сили.

Формациите вдясно – ГЕРБ и Реформаторският блок, се движат стриктно в рамките на собствените си избиратели, като Цецка Цачева привлича 75% от симпатизантите на ГЕРБ, но не и от други партии. В изследването се отбелязва, че трусовете в Реформаторския блок ограничават началната подкрепа за Трайчо Трайков.

Същевременно ген. Румен Радев успява да мобилизира 2/3 от избирателите на БСП. Останалите обаче се насочват към Татяна Дончева, Ивайло Калфин и Красимир Каракачанов. Ситуацията при симпатизантите на Патриотичния фронт е сходна, като подкрепата им се разделя между собствения им кандидат и за други от този спектър, отбелязват социолозите. Според тях именно тази близост на избирателите от ляво-националистическия спектър е предпоставка за драматичен втори тур.

При балотаж между Цецка Цачева и Румен Радев 32.6% биха гласували за Цачева срещу 31.3 на сто за кандидата на БСП, докато 36.1% заявяват, че няма да гласуват. При хипотетичен втори тур между Цачева и Красимир Каракачанов кандидатът на ГЕРБ би получила 31.9% срещу 25.1 на сто за патриотичния кандидат. Тогава 43% декларират, че няма да гласуват.

Социолозите посочват, че на втори тур Цачева би привлякла допълнително основно симпатизанти от Реформаторския блок, докато повечето, подкрепили левите кандидати Калфин и Дончева и Красимир Каракачанов и другите по-слаби кандидати, биха гласували по-скоро за Румен Радев. "Остава открит въпросът за гласовете на ДПС, 80% от чиито симпатизанти заявяват, че към момента не са решили за кого да гласуват или "не подкрепят никого", се казва в изследването.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас