25 Ноември, 2024

Анализатори: Европа не е подготвена за кризите в Турция и Сирия

Анализатори: Европа не е подготвена за кризите в Турция и Сирия

Това посочи известният американски анализатор Алекс Алексиев по време на дискусия за Европейския съюз, Турция и Сирийската криза, организирана организирана от Факултета по философски и политически науки към Югозападния университет Благоевград и дипломатическия институт към МВнР. Дискусията беше водена от проф. Лазар Копринаров, декан на факултета, а в дебата се включи  и проф.Владимир Чуков. 

Според Алекс Алексиев данни за корупционните практики на Ердоган има още по времето, когато той е кмет на Истанбул. Срещу него са заведени няколко дела, които след като стана премиер са потулени. Важен елемент в скандала е  участието на американския милионер Гюлен, който десетилетия е духовен наставник на ислямистите и в това число на Ердоган, Ахмет Давутоглу и тяхната партия. В последните месеци се е разгоряла остра конфронтация между тези два ислямски центъра, като известен факт е, че една значителна част от партията на Ердоган се крепи на милионите привърженици на Гюлен в Турция.  Третият важен момент  според Алексиев е, че добрите години за турската икономика са приключили и  сега предстои свиване  ръста на брутния продукт, увеличаване на инфлацията и загуба на доверието на чуждестранните инвеститори. Проф.Чуков даде по-ясна картина на сирийския конфликт като разкри, че около 30 000 радикални ислямисти от групировките „Ал Нусра“ и „Ислямска държава в Сирия и Ирак“ участват на страната на опозицията. Тези радикални борци идват от десетки страни като няколко хиляди са пристигнали включително и от европейски държави. Счита се, че общата бройка на бойците на опозицията е около 130 000, като по-голямата част са представители на радикални и умерени ислямистки кръгове. Опозицията получава сериозна финансова помощ от Саудитска арабия и Катар, което може да превърне конфликта в продължителен и кръвопролитен. От друга страна в състава на правителствените войски има около 40 000 бойци шиити, като основната част са от републиканската гвардия на Иран ливанската Хизбула. Това превръща конфликта от многополюсен и интернационален и все повече подчертава неговия религиозен характер. Специално внимание беше отделено на мирния процес започнал скоро в Женева, като беше подчертано, че независимо високото качество на дипломатическа риторика при откриването му, решението най-вероятно ще дойде от задкулисните дипломатически контакти между Русия и САЩ за формирането на ново политическо ръководство на държавата и се спре кървавия конфликт, който и в сегашния момент продължава с пълна сила. Разгледана беше и ролята на ЕС в конфликта, като бяха подчертани сериозните различи между големите и важни в политическо и военно отношение страни членки.

Сподели:

Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?

Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия

Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква

Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене

Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим

Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност