11 Февруари, 2026

Антоний Гълъбов: Отстраняването на Местан ни върна във времената на партийните пленуми

Антоний Гълъбов: Отстраняването на Местан ни върна във времената на партийните пленуми

"Изненадващо бе не самото отстраняване на лидера на ДПС Лютви Местан, изненадващ и неприятен бе начинът, по който рокадата в ДПС беше направена и опитът всичко това да бъде пакетирано като геополитически сценарий". Това заяви пред БНР политологът проф. Антоний Гълъбов. По думите му, като стил на смяна на неудобни лидери случаят ни връща години назад към пленумите на БКП.

"Позицията на ГЕРБ като водеща партия в управляващата коалиция става по-силна. Управляващото мнозинство влиза в тази година с по-добри позиции, отколкото започна миналата", отбеляза Гълъбов. "Намираме се в турболентен период. Външната среда на България се влошава и това ще промени акцентите в управлението в посока стабилност. Очаква ни година на локални напрежения и конфликти и година, в която трябва да търсим посока. Много е важно България да използва възможностите си за активна дипломация, защото има много добри възможности за позициониране във външнополитически план, подчерта още Гълъбов.

"Най-доброто позициониране на страната е България да държи всички врати отворени, да бъде разпозната като пространство, в което могат да бъдат водени разговори и преговори. Разговорът за президентските избори трябва да започне със смислена оценка за мандата на Росен Плевнелиев. Трябва да бъде разбрана истинската география на тази институция", каза политологът по повод предстоящия през тази година президентски вот.

По думите му, отстояването на една и съща линия и едни и същи тези вместо да бъде ресурс за доверие към президентската институция е довело до много тежки атаки срещу нея. Проф. Гълъбов прогнозира опит за партизиране на президентския вот.

Сподели:

Коментари (0)

 „Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

„Алфа Рисърч“ : Гребенът на вълната няма да е само за Радев

"Той остава на равнището на общи формули – борба с олигархията, справедливост, съдебна реформа, независимост – но без яснота какво конкретно се предлага и как ще бъде реализирано. По външнополитическите теми двусмислеността е още по-видима", твърди Боряна Димитрова . 

Слави Трифонов: ПП–ДБ действат панически по казуса „Петрохан“ - чакат Гюров да стане премиер и да замете всичко

Слави Трифонов: ПП–ДБ действат панически по казуса „Петрохан“ - чакат Гюров да стане премиер и да замете всичко

"Те почти всички са излезли от разни НПО организации, получават пари през НПО-та, дават държавни пари на същите НПО-та и сега се сетили, че няма контрол"

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Комисия на СОС отхвърли предложението площад "Александър Невски" да носи името на св. Иван Рилски

Близо година разглеждането на предложението се отлагаше под различен предлог