15 Януари, 2026

Апелативният съд отстрани кмета на Видин (обновена)

Апелативният съд отстрани кмета на Видин (обновена)

Кметът на Видин Герго Гергов е отстранен от длъжност с решение на Апелативния съд - София. Това стана по искане на Софийска градска прокуратурата, която на 1 август т.г. го привлече като обвиняем по разследване за престъпление по служба, незаконно притежание на антични монети и на патрони без разрешение.

Искането на отстраняването на Гергов бе отхвърлено от Видинския окръжен съд миналата седмица, който реши, че той нямало да пречи на разследването и да оказва въздействие върху подчинените си.

Градоначалникът е с мярка за неотклонение парична гаранция от 10 хил.лв. и със забрана за напускане на страната. Срещу него в прокуратурата в последните месеци са постъпвали различни сигнали, а до привличането му като обвиняем се стигна, след като специализираното звено на прокуратурата и ДАНС пое разследването за престъпление по служба при доставка на хранителни продукти в детските градини.

Според събраните до момента данни, хазната била ощетена със 150 хил.лв., а приятелска фирма е получила за доставки на храни над 1,2 млн.лв. за година в нарушение на Закона за обществените поръчки.Обвиняем по разследване за престъпление по служба е и зам.-кметът по строителството Добромир Дилов. Затова се очаква вторият зам.-кмет Борислава Борисова да изпълнява функциите на отстранения градоначалник. Гергов е безпартиен, но бе издигнат от БСП и на втори тур подкрепен от ДСБ, СДС, РЗС, НДСВ. Областното ръководство на БСП се разграничи от него още след привличането като обвиняем на зам.-кмета Добромир Дилов.

Сподели:

Коментари (0)

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".

Теменужка Петкова: Индексираме еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Теменужка Петкова: Индексираме еднократно възнагражденията с 5%, инфлацията е 3,5%

Заради твърденията на Асен Василев, че инфлацията е била по-ниска, когато той беше финансов министър, Петкова обърна внимание, че през 2022 г. инфлацията, съгласно индекса на потребителските цени в България, е 16,9%.

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

Както и при други държави, приели еврото, се очаква България да се възползва от по-ниски транзакционни разходи и по-ниски разходи по заем