24 Март, 2026

Апелативният съд потвърди 3 години затвор за бившия шеф на "Топлофикация-София"

Апелативният съд потвърди 3 години затвор за бившия шеф на "Топлофикация-София"

Бившият шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров е осъден на три години затвор и на втора инстанция по делото за безстопанственост, пише "Правен свят". Състав на Софийския апелативен съд (САС) с председател Галина Захарова призна Димитров за виновен, но измени присъдата на градския съд, като реши, че ексшефът на "Топлофикация" е извършил едно продължавано престъпление в течение на няколко години, а не две, както бе приел Софийският градски съд (СГС).

Както първата инстанция, така и САС оправда подсъдимите с Димитров бивши членове на борда на директорите на дружеството Илко Йоцев, Иванка Диловска, Георги Рогачев, Георги Ненков и Пламен Василев. Апелативният съд обаче не приема, че разпиляното от Димитров е в размер на над 422 000 лева, а е преценил, че то е малко - над 325 000 лева. По тази причина САС е намалил и размера на уважения граждански иск от страна на "Топлофикация"-София.

Въпреки промените в обвинението, апелативните съдии смятат, че Валентин Димитров трябва да получи ефективно наказание и то дори би трябвало да е повече от 3 години затвор, каквото му е наложил СГС, като е приел, че надделяват смекчаващите вината обстоятелства.

САС приема обратното - че превес имат отегчаващите вината на Димитров обстоятелства, като цитира размера на разпиляно имущество, тригодишния период, през който е извършвано престъплението, злоупотребата със служебно положение и липсата на обществени поръчки при сключване на 17 договора за рекламни материали.

Сподели:

Коментари (0)

"Алфа Рисърч" и „Маркет Линкс“ се разминават сериозно за резултатите от изборите

"Алфа Рисърч" и „Маркет Линкс“ се разминават сериозно за резултатите от изборите

Социологически проучвания на „Алфа Рисърч“ и „Маркет Линкс“ показват, че пет партии биха влезли в парламента при избори днес. „Доходи и стандарт на живот“ и инфлацията са сред основните проблеми за избирателите, а над 70% смятат, че страната върви в грешна посока.

Със заповед на  Надежда Нейнски се създава звено против дезинформацията и борба с хибридните заплахи

Със заповед на Надежда Нейнски се създава звено против дезинформацията и борба с хибридните заплахи

Механизмът ще се оглавява от посланика със специални поръчения по изграждане на устойчивост  Мария Спасова, а контрол над дейността ще упражнява заместник-министър Велизар Шаламанов

Пеевски: Срамно е решението на служебния кабинет да сезира КС за Съвета за мир

Пеевски: Срамно е решението на служебния кабинет да сезира КС за Съвета за мир

"Саботирането на изпълнението на стратегически решения, които са изцяло подчинени на гарантирането на националната сигурност на страната чрез дела в КС показва ясно зависимостите и обвързаностите на служебния кабинет"