В България има много повече като количество корупционни афери, които водят до един общ цинизъм. Във Франция и в Европа случаите са по-редки, но за сметка на това медиите ги коментират много по-обширно и съответно действията на проверяващите органи траят по-дълго. Общото впечатление е наистина, че в Европа има доста голям проблем с корупцията на политически овластени лица. Това каза в интервю за предаването "Събота 150" един от основателите на сайта "Биволъ" разследващият журналист Атанас Чобанов.
Чобанов е съгласен с твърденията на ЕК, че в българската съдебна система не са извършени необходимите реформи: Ако погледнем последните сигнали, които идват от Брюксел, даже ще можем да предвидим какво ще се случи с предстоящия евродоклад. В него много болезнено ще бъде наблегнато върху случайното разпределение на делата както в съда, така и прокуратурата, защото тази система, която не работи фактически за случайното разпределение, позволява да се оформи тази "мафия", която избира удобни съдии и прокурори, за да се прилага правото като "бухалка", а не като инструмент за справедливост.
Изследването на "Трансперънси Интернешънъл" е достатъчно красноречиво. Мисля, че е представително изследване за това как в Европа, в скандинавските държави, където има традиция за прозрачност на публичните финанси и на публичните дела, усещането за корупция е много ниско. /…/ В Европа, за съжаление, на европейско ниво нещата не стоят толкова добре с прозрачността. Ние се опитахме да получим от ЕП документи за един гранд, който е получила съпругата на Сергей Станишев и ударихме на камък. Не ни дадоха финансовите документи, от които се вижда дали този гранд е похарчен по правилния начин. Ето пример, че европейските институции прикриват и задържат информация, когато тя касае високопоставени политически лица.
Що се отнася до създаването на централизирана прокуратура на ЕС, Чобанов е леко скептичен.
Прокуратурата, която ще бъде създадена, ще се занимава с европейските фондове. Нека видим какво ще постигне. Това не отменя големия проблем с разпределението на националните блага, при които е най-голямата корупция.
Той обаче е сигурен, че на национално ниво няма да доживеем да видим съдебен борд. Ще трябва да се справяме със собствени сили, за да се очисти съдебната система и да се надяваме, че след 10-20 години ще имаме правосъдие поне като в Гърция, посочи Чобанов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас